Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Wojskowa komisja poborowa już kwalifikuje

KaT
W naszym regionie trwa kwalifikacja wojskowa. Kwalifikacja jest przeprowadzona przy współudziale wojewody podkarpackiego, starostów i prezydentów miast na prawach powiatów, szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie i wojskowych komendantów uzupełnień.

Na Podkarpaciu obowiązek ten dotyczy ponad 16 tysięcy osób, w tym 12 tysięcy 883 mężczyzn urodzonych w 1998 roku, tak zwany rocznik podstawowy, 2 tysiące 780 mężczyzn urodzonych w latach 1993-1997, którzy nie stawali dotychczas do kwalifikacji wojskowej oraz 422 kobiety.

Tarnobrzeg i powiat

W poniedziałek ruszyła kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Tarnobrzega, powiatu tarnobrzeskiego i osób zameldowanych w Tarnobrzegu na pobyt czasowy powyżej trzech miesięcy. Kwalifikacja prowadzona jest w Domu Wędkarza nad Wisłą i potrwa do 20 marca. W ostatnim dniu przed komisją staną kobiety podlegające obowiązkowi kwalifikacji wojskowej. To panie reprezentujące zawody medyczne, weterynaryjne czy psychologię.

Z rocznika podstawowego przed komisją stanie około 570 osób. Rocznik starszy będzie reprezentowało około 200. Dziennie przed komisją stanie około 30 osób.

Dariusz Kisiel, główny specjalista Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnobrzega mówi, że w tym roku nie obowiązują żadne nowe wytyczne jeśli chodzi o prowadzenie kwalifikacji wojskowej. - Kategorie zdrowia pozostają te same - zapewnił Dariusz Kisiel.- Nie zmieniły się też klasyfikacje chorób. Kwalifikacja odbywa się według dotychczasowych zasad.

Problemy z oczami

Konrad Podpora, przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej w Tarnobrzegu przypomniał, że podczas badania uwaga lekarzy koncentruje się na stanie zdrowia kwalifikowanych. - W tej chwili trudno mi orzec jakie są preferencje dotyczące powoływania młodych ludzi do służby wojskowej - mówił doktor Podpora. - Szczególnie, że w przeciwieństwie do lat ubiegłych, w tej chwili młodzi ludzie chętnie do służby wojskowej aspirują, aczkolwiek, liczba miejsc jest ograniczona. Tym nie mniej muszą dysponować nienagannym stanem zdrowia. Od tego jesteśmy, by ten stan zdrowia ocenić.

Po przebadaniu 12 mężczyzn Konrad Podpora przyznał, że największą bolączką młodych mężczyzn jest wada wzroku. Ogólnie stan zdrowia lekarze oceni jako dobry.

21 komisji powiatowych

Na terenie województwa podkarpackiego kwalifikacja wojskowa prowadzona jest od 30 stycznia do 28 kwietnia.
Ustalenia zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających w 2017 roku obowiązkowi stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej prowadzone są w 21 powiatowych komisji lekarskich obejmujących swą właściwością miejscową powiaty, na terenie których komisje mają swoje siedziby. Wyjątkiem jest wspólna komisja lekarska dla powiatu bieszczadzkiego i leskiego z siedzibą w Lesku.
Nadzór nad działalnością powiatowych komisji lekarskich sprawować będzie Wojewódzka Komisja Lekarska w Rzeszowie działająca jako organ II instancji./KaT/
Fot. K. Tajs
Od lewej doktor Konrad Podpora i Dariusz Kisiel z wydziału bezpieczeństwa przy pracy 835
W poniedziałek ruszyła kwalifikacja wojskowa w Tarnobrzegu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie