Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeski Górnik „podbija” Europę

kat
Zespół Szkół imienia księdza Stanisława Staszica, popularny „Górnik”, to szkoła, w której co roku realizuje się projekty finansowane ze środków unijnych. Na przestrzeni kilku lat szkoła zrealizowała kilkanaście projektów całkowicie finansowanych ze środków unijnych.

Były to zarówno projekty uczniowskie jak i nauczycielskie, projekty Erasmus+, Leonardo da Vinci, Comenius, POKL oraz obecnie realizowany projekt ze środków POWER - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Właśnie z programu POWER, pod tytułem "Ucz się, ćwicz, pracuj - zagraniczne praktyki jako sposób na rozwój lokalnych przedsiębiorstw" w październiku 2017 roku wyjedzie na staż dziewiętnastoosobowa grupa uczniów klas trzecich technikum, kształcących się we wszystkich zawodach, które szkoła w tym roku zaoferowała gimnazjalistom.

Najlepsi uczniowie wybierani z klas technikum mechanicznego, elektrycznego, teleinformatycznego, technikum grafiki i poligrafii cyfrowej, elektronicznego, technikum pojazdów samochodowych i proponowanego w tym roku po raz pierwszy technikum chemicznego będą rywalizować o staż w brytyjskim Portsmouth. To ogromna szansa dla młodych ludzi na zdobycie kwalifikacji, zobaczenie nowości w technice i poszerzenie horyzontów zawodowych. Nie bez znaczenia jest również możliwość zobaczenia „kawałka świata”, tak odległego i często niedostępnego dla wielu młodych ludzi pochodzących z niezamożnych rodzin. Koszt całego projektu opiewa na kwotę ponad 111 tysięcy Euro, z czego około jedna trzecia tych środków przypada na ostatni planowany w październiku wyjazd.

Szkolenie na "wyspach"

W kwietniu tego roku zakończyła się poprzednia tura projektu POWER, sfinalizowanego w Wielkiej Brytanii. Grupa 19 uczniów wyjechała na staż zawodowy na „wyspy” i tam realizowała zadnia projektowe podnosząc swoje kompetencje i umiejętności zawodowe. Pracowali w małych firmach elektrycznych, informatycznych i samochodowych. Uczniowie wszystkich prowadzonych w szkole zawodów wykonywali różne prace remontowe i konserwatorskie, mechaniczne i elektryczne lub tworzyli publikacje internetowe i prowadzili e-sklep. Wybrani w drodze rekrutacji uczniowie przed wyjazdem szlifowali język angielski uczestnicząc w dodatkowym kursie. W wolnym czasie w Portsmouth stażyści zwiedzali fortyfikacje portowe i liczne zabytki miasta. Najbardziej młodzieży podobało się Muzeum II wojny światowej i Muzeum Morskie z autentycznymi okrętami i statkami do zwiedzania. Podczas dwutygodniowego pobytu na stażu, uczniowie wyjechali na wycieczkę do Londynu, w którym zwiedzili Muzeum Historii Naturalnej, byli również u Madame Tussaud, gdzie zobaczyli i mogli dotknąć setki woskowych postaci naturalnej wielkości, postaci historycznych i współczesnych ze świata polityki, show biznesu, filmu, religii czy sportu. Uczniowie spędzili tam mnóstwo czasu, bo każdy chciał zrobić sobie zdjęcie z Donaldem Trumpem, z tytułowym terminatorem Arnoldem Schwarzeneggerem czy też z Freddiem Mercury, niezapomnianym wokalistą Queen. Bardzo dużą popularnością cieszyły się postaci z filmowej serii Star Wars oraz brytyjska rodzina królewska. Wycieczkę zakończyli na London Eye podziwiając panoramę Londynu, obserwując z góry Tamizę z London Bridge i London Tower, Westminster z Big Benem i wiele innych bardzo niezwykłych miejsc.

Szkolą się nauczyciele

W styczniu 2017 roku zakończył się projekt skierowany do nauczycieli, finansowany ze środków Erasmus+. Projekt pod nazwą: „Niepełnosprawni lecz pełnosprawni w szkole - wyrównywanie szans edukacyjnych” dotyczył niepełnoprawności dzieci. Cele projektu, zapisane i wdrażane sukcesywnie, mają uwrażliwić środowisko szkolne na obecność i potrzeby osób niepełnosprawnych i kształtować tolerancję wobec osób z niepełnosprawnością. Siedmiu nauczycieli uczestniczyło w licznych seminariach i warsztatach poruszających tematykę systemu edukacji we Włoszech z uwzględnieniem niepełnosprawności dzieci. Odbyli również wizyty w dwóch szkołach integracyjnych w Rimini, podczas których hospitowali lekcje, poznawali sale dostosowane dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, dokumenty szkolne i metody pracy nauczycieli z niepełnosprawnymi dziećmi. Dowiedzieli się również jak wygląda współpraca szkoły z instytucjami wspierającymi uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Po powrocie do kraju nauczyciele, uczestnicy projektu, podejmują tematykę niepełnosprawności podczas zajęć z młodzieżą. Realizują, bądź planują do realizacji przeprowadzanie konkursów plastycznych, obchodów Dnia Autyzmu i Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych oraz zakup do biblioteki szkolnej literatury dotyczącej problematyki niepełnosprawności. Tych działań jest jeszcze więcej, lecz nie sposób je tutaj wszystkie wymienić.

W każdym z takich wyjazdów z projektów unijnych uczestnicy bardzo aktywnie uczestniczą w programie kulturowym. Tak było również w tym przypadku. Nauczyciele rozpoczęli od zwiedzania Bolonii, gdyż na początku wymiany dotarli na lotnisko w tym mieście, a że przejazd do Rimini zaplanowano dopiero popołudniu, więc przez kilka godzin mogli zapoznać się z tym pięknym i historycznym miastem. Będąc w Rimini przez tydzień zwiedzili wiele zabytkowych miejsc, zwiedzili również pobliskie San Marino.

Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu to szkoła dająca uczniom bardzo dobre przygotowanie merytoryczne. Uczniowie z dobrymi wynikami zdają maturę i dostają się na wybrane przez siebie kierunki studiów. Wielu uczniów mając dobre przygotowanie ze strony przedmiotów zawodowych i ścisłych wybiera uczelnie techniczne, ale wśród absolwentów znajdują się również dziennikarze, lekarze, prawnicy czy zawodowi żołnierze. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się kierunek ratownictwa medycznego dający jego absolwentom większe możliwości pracy w zawodzie. W Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica bardzo dużo uwagi przykłada się także do wychowania młodego człowieka w duchu patriotycznym, wpajania zasad dobrego wychowania i kształtowania najlepszych cech charakteru ucznia.

"Do zobaczenia". Premiery kinowe czerwiec 2017: "Wonder Woman" i "Baywatch"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie