Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeski Rower Miejski. Zobacz zdjęcia z inauguracji

Marcin Radzimowski
80 żółtych rowerów miejskich z reklamami Jeziora Tarnobrzeskiego, od środy spotkać będzie można na ulicach Tarnobrzega. We wtorek uroczyście zainaugurowano Tarnobrzeski Rower Miejski.

- Oddajemy do użytkowania mieszkańcom Tarnobrzega, w porozumieniu z miastem rowery miejskie czwartej generacji, które nie wymagają stacji dokującej - wyjaśniał Andrzej Łotocki, dyrektor handlowy firmy GeoVelo Rowery Miejskie. - Rowery są wypożyczane poprzez aplikację GeoVelo, którą należy pobrać na smartfona, zarejestrować się i już można wypożyczać rowery.
Podstawowa stawka za wypożyczenie roweru to 1,5 złotego za 30 minut wypożyczenia. Można rower wypożyczyć na stawki godzinowe lub wykupić abonamenty miesięczne, trzymiesięczne ewentualnie roczne.

Zgodnie z umową, firma udostępnia miastu rowery, jednocześnie udostępniając miastu powierzchnię reklamową (na rowerach jest reklamowane obecnie Jezioro Tarnobrzeskie), całkowity dochód z wypożyczania jednośladów trafi do firmy. Część z tych pieniędzy pochłoną jednak koszty amortyzacji sprzętu, jego serwisowania i transportu (z oznaczonych miejsc, gdzie można je pozostawić do miejsc wypożyczania). W innych miastach umowy są podpisane na takich samych zasadach. Tarnobrzeg jest trzecim miastem w Polsce, gdzie wprowadzony został ten system. Firma bierze pod uwagę możliwość zwiększenia liczby rowerów wykorzystywanych w Tarnobrzegu i zwiększyć liczbę stacji, jeśli system będzie się cieszył popularnością i będzie takie zapotrzebowanie.
- W tej chwili będzie 18 stacji. Nie ma drogiej infrastruktury, czyli stacji dokujących, do których się wpina rowery (taki system jest w Stalowej Woli - przyp. autor), więc przeniesienie stacji lub dodanie nowych to prosta czynność, bo robimy to przede wszystkim wirtualnie, w aplikacji. Fizycznie to tylko przeniesienie słupka z tablicą informacyjną w nowe miejsce - mówi Andrzej Łotocki, dyrektor handlowy firmy GeoVelo Rowery Miejskie.

Rowery miejskie w Tarnobrzegu to rowery jednego typu, na 26-calowych kołach, zabezpieczone przeciwkradzieżowo, z aktywnymi czujnikami GPS, mające śruby przeciwkradzieżowe, malowane lakierem antygraffiti, koła nie mają typowych dętek pompowanych lecz wkładki antyprzebiciowe.
- Rower wygodny, bo pojedzie na nim osoba niska i bardzo wysoka. To rowery dla bardzo szerokiego przekroju użytkowników - przekonuje Andrzej Łotocki.
Jak wypożyczyć rower w systemie podpowie krok po kroku zainstalowana aplikacja na smartfonie. Po zarejestrowaniu w systemie wypożyczenie roweru polega jedynie na zeskanowaniu kodu QR na rowerze, wówczas otwiera się zamek blokujący koło. Przy zwrocie roweru na stacji zamyka się manualnie zamek na koło i potwierdza zakończenie jazdy w aplikacji.
System wystartował dopiero teraz, choć miał ruszyć wiosną, co zapowiadał jesienią ubiegłego roku prezydent Grzegorz Kiełb.
- Chcieliśmy, by system ruszył wcześniej. Pojawiły się jednak problemy z dostawą tych rowerów i umowy trzeba było aneksować. Później nabyłem wiedzę, że umowa podpisana została bez postępowania przetargowego, zdając sobie sprawę, że będą problemy prawne (...) podjąłem decyzję, żeby unieważnić te umowy, ogłosić nowe postępowanie i wybrać od nową firmę. Tak się stało,. że wybrana została ta sama firma, która wcześniej planowała system rowerów w Tarnobrzegu wprowadzić - mówi Kamil Kalinka, zastępca prezydenta Tarnobrzega. - Mam nadzieję, że przez te dwa miesiące jeszcze rowery będą służyć, jesli pogoda pozwoli.
Do sprawy odniósł się też obecny na inauguracji systemu prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb, który zainicjował pomysł systemu rowerów miejskich.

- Autorami tego pomysłu są pracownicy wydziału promocji, Stanisław Bochniewicz i Robert Chrząstek, oni jeździli na targi rowerowe i tam nawiązali kontakt z firmą - mówi Grzegorz Kiełb. - To zupełnie inny system, niż w Stalowej Woli i znacznie tańszy. W Stalowej Woli za trzy lata to prawie milion złotych, w Tarnobrzegu 160 tysięcy.
Odnośnie zarzutów Kamila Kalinki dodając: - Mam wątpliwości, bo też rozmawiałem z prawnikami. I można to było zrobić w formie aneksu (bez unieważniania umowy), ale najważniejsze jest, że rowery się pojawiły. Zobaczymy, jak ten system będzie się sprawdzał.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie