Tarnobrzeżanie na frontach II Wojny Światowej. Wystawa w...

  Tarnobrzeżanie na frontach II Wojny Światowej. Wystawa w Zamku Dzikowskim

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Tarnobrzeżanie na frontach II Wojny Światowej. Wystawa w Zamku Dzikowskim
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Klaudia Tajs

  Wystawa „Tarnobrzeżanie na frontach II Wojny Światowej”, to nowa ekspozycja, jaką można obejrzeć w Zamku Dzikowskim.
  W dwóch salach w sposób chronologiczny przedstawiono sylwetki kilkoro żołnierzy, różnych formacji, którzy swoje losy, przed, bądź powojenne związali z Tarnobrzegiem. Są oni podwójnym symbolem.

  Z jednej strony egzemplifikują kilkuset osobową grupę tych tarnobrzeżan, którzy od 1939 do 1945 roku walczyli na wszystkich frontach z drugiej zaś są przykładem wysiłku militarnego, jakie podjęło całe polskie społeczeństwo w czasie II wojny światowej.
  Szczególne miejsce na wystawie zajmują przedstawiciele rodziny Tarnowskich. Ta swoista nadreprezentacja wynika nie tylko z wyjątkowości miejsca, w którym jest prezentowana. Cztery postacie Tarnowskich to rodzeństwo, które zgodnie z tradycją rodzinną, wzorem powstańca Juliusza z 1863 roku i ochotników dzikowskich z roku 1920, poszli walczyć za Ojczyznę, bo taki przejęli po ojcach wzór. Ich postawa była całkowicie nieznana w czasach PRL-u, dzisiaj, przywracając ich pamięć, spłacamy wobec nich swoisty dług.

  Wśród prezentowanych „tarnobrzeskich żołnierzy” są zarówno postacie, które jak Hieronim Dekutowski, weszli do narodowego Panteonu bohaterów, jak też osoby, o których pamiętają tylko ich rodziny. Warto nadmienić, że jedna z uczestniczek walk Pani Janina Hoffman wciąż żyje, zaś jej bohaterska i patriotyczna postawa na stałe wpisała się w dzieje „krwawych kart historii”.

  Wszystkie jednak niezależnie od płci, szarży czy rodzaju munduru łączy jedno -walczyli poświęcając niejednokrotnie swoje młode życie z nadzieją, że ich walka i ofiara ma sens, że przyniesie upragnioną wolność dla Polski.

  Wystawa zorganizowana została przy współpracy z Muzeum Militariów w Małogoszczu. Eksponaty na wystawę użyczyli: Muzeum Militariów w Małogoszczu, Muzeum Regionalne w Kraśniku, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Jednostka Wojskowa w Sandomierzu, Jan Tarnowski, Jerzy Pawełek, Janina Hofman i Ewa Gutarewicz, Izabela Opioła, Renata Zdyrska, Janina Szostek, Robert Panek, Łukasz Kostrzewa. Ekspozycja będzie trwać końca grudnia.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]