Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeżanie uroczyście obchodzili Święto Konstytucji Trzeciego Maja (zdjęcia)

/gli/
Składanie wieńców przy pomniku Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu.
Składanie wieńców przy pomniku Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu. Grzegorz Lipiec
W sobotę na tarnobrzeskim Placu Bartosza Głowackiego odbyły się miejskie obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Święto Konstytucji Trzeciego Maja w Tarnobrzegu

Mimo padającego deszczu i przenikliwego chłodu na miejskich uroczystościach 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja w Tarnobrzegu pojawiła się liczna grupa mieszkańców. Obchody rozpoczęła msza święta celebrowana w Klasztorze Ojców Dominikanów. Po nabożeństwie zebrani w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej udali się na Plac Bartosza Głowackiego gdzie można było zobaczyć krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej numer 9 w Tarnobrzegu.

- Zebraliśmy się tutaj, w sercu naszego miasta, aby celebrować kolejną, już 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Aby fetować święto, które dla nas, Polaków ma wymiar szczególny - powiedział Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega. - Wróćmy jednak do czasów, kiedy bardzo popularne było w Polsce powiedzenie, że "Rzeczpospolita nierządem stoi". Obowiązujące prawo było tylko pustosłowiem, nic nie znaczącą atrapą. Tę iluzoryczną wolność, której najbardziej zgubnym przejawem była zasada liberum veto, cynicznie wykorzystały ościenne mocarstwa doprowadzając Rzeczpospolitą do olbrzymiego kryzysu. Opamiętanie przyszło dopiero w roku 1788, kiedy to Sejmowi nadano wreszcie charakter konfederacji, co umożliwiło uchwalanie ustaw większością głosów, odchodząc od zasady jednomyślności. Finałem opamiętania i zerwania z zasadą, że Polska nierządem stoi było właśnie uchwalenie ustawy rządowej, czyli Konstytucji Trzeciego Maja. Po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z roku 1787 i Konstytucji Francuskiej z roku 1791 uznawana jest przez historiografię za epokowe rozwiązanie systemowe. Teraz cieszmy się więc wolną, silną Rzeczpospolitą i umacniajmy ją dzień po dniu. I nigdy nie zapominajmy, że "Żadnemu narodowi wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze".

Na koniec obchodów delegacje samorządowców, instytucji miejskich, kombatantów, a także społeczników złożyły kwiaty przy pomniku Bartosza Głowackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie