OPRAC.:
Mateusz Pietras
Jelena Rybakina rywalką Igi Światek w meczu o tytuł w Dausze
Jelena Rybakina rywalką Igi Światek w meczu o tytuł w Dausze Hu Jingchen/Xinhua News/East News
Rozstawiona z numerem trzecim Jelena Rybakina wygrała z Rosjanką Anastazją Pawluczenkową (32. WTA) 6:2, 6:4 w półfinale turnieju WTA 1000 w Dausze. Tym samym Kazaszka będzie rywalką Igi Świątek. Stawką jutrzejszego meczu będzie tytuł. Do tej pory bilans bezpośrednich spotkań korzystny jest dla Rybakiny, która wygrała 3 z 4 spotkań.

Zwycięstwo Jeleny Rybakiny w półfinale na Bliskim Wschodzie

Do pewnego momentu pierwszego seta mecz był bardzo wyrównany. Kazaszka Jelena Rybakina jak i Rosjanka Anastazja Pawluczenkowa utrzymywały własne podanie. Pierwsze przełamanie nastąpiło w piątym gemie. Autorką okazała się czwarta tenisistka globu. 24-latka wykorzystała drugą szansę. Od stanu 3:2 kontrolowała przebieg wydarzeń na katarskim korcie. Chwilę później Rybakina poszła za ciosem. W ósmym gemie Pawluczenkowa dwoiła się o troiła, by pozostać w secie, jednak serwująca rywalka skończyła czwartą piłkę setową.

Pierwszy gem drugiego seta wpłynął na losy meczu. Mianowicie mistrzyni Wimbledonu z 2022 roku wygrała gema przy odbiorze. W kolejnych gemach Rosjanka nie potrafiła odwrócić losów spotkania. Okazja pojawiła się w czwartym, lecz faworyzowana zawodniczka obroniła sześć break pointów.

Choć Rybakina utraciła podanie w ósmym gemie, to do końca utrzymała spokój i zakończyła mecz 6:4 - po drodze wykorzystując drugiego ''meczbola''.

Tym samym w finale zmierzy się z dobrze znaną tenisistką Igą Świątek.

Niewygodna rywalka dla Igi Świątek

Polka awansowała do finału w stolicy Kataru po raz trzeci z rzędu, ale tym razem udało jej się to w piątek bez gry. Liderce światowego rankingu walkowera z powodu kontuzji pleców oddała Czeszka Karolina Pliskova.

Rybakina jest jedną z najmniej ulubionych rywalek Świątek. Polka wygrała ich pierwszy pojedynek, w ćwierćfinale turnieju w Ostrawie w 2021 roku, ale potem poniosła trzy porażki w 2023: w 1/8 finału wielkoszlemowego Australian Open, w półfinale w Indian Wells oraz w ćwierćfinale w Rzymie, gdzie skreczowała w trzecim secie.

W 1. rundzie odpadła Magdalena Fręch, a w 2. - Magda Linette.