MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teresa Prokop przedstawiła w bibliotece w Stalowej Woli swój tomik poezji "Zakręcony świat". Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Teresa Prokop podpisuje tomik swoich wierszy
Teresa Prokop podpisuje tomik swoich wierszy Tomasz Gotkowski
W Miejskiej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z literaturą. Teresa Prokop zaprezentowała swój tomik poezji „Zakręcony świat”. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia.

Teresa Prokop przedstawiła w bibliotece w Stalowej Woli swój tomik poezji "Zakręcony świat"

To już trzeci tomik poetki mieszkającej w Stalowej Woli. – Wszyscy wiemy jak rozpoczął się rok 2020 – pandemia ogarnęła świat, wszędzie strach o życie, obostrzenia, duża śmiertelność i ogólny chaos. Właściwie – pierwsze wiersze które napisałam (do marca) – nie były pisane z pandemią w tle, więc ich wydźwięk nie oddaje atmosfery strachu. Dopiero wiersz „Czas, w którym zapłakał świat” w pełni odsłania powagę sytuacji – pisze we wstępie do swojego tomiku Teresa Prokop.

W tomiku znajdziemy 18 wierszy, w tym 5 dodanych na zakończenie, a dotyczącymi pobytu autorki w Ameryce. Co nietypowe, znajdziemy też tam zdjęcia ilustrujące niektóre z utworów w tomiku.

„Zakręcony świat” to nie jest ostatnie słowo bohaterki wtorkowego spotkania w bibliotece. Już powstały nowe wiersze, jeden z nich „Co zrobi Świat?” został opublikowany w listopadzie 2023 roku w rzeszowskim miesięczniku społeczno – kulturalnym „Nasz Dom Rzeszów”. Wiersze niepublikowane oraz te zawarte w dwóch poprzednich tomikach, czytała bohaterka wieczoru oraz Elżbieta Ferlejko, prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”. Nie zabrakło ciekawych rozmów o twórczości Teresy Prokop, ale również o wydarzeniach z życia osobistego poetki, które miały duży wpływ na powstawanie kolejnych wierszy.

Spotkanie z poezją ubarwili piękną muzyką reprezentanci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli: Julia Hamera, Szymon Śledziński, Patryk Strojewski oraz nauczyciel, Szymon Szurma.

Teresa Prokop swoje pierwsze wiersze opublikowała w polskojęzycznym „Nowym Dzienniku” w Nowym Jorku w 1993 roku. Debiut „Myśli z życia pozbierane” (2017) powstał dzięki przypadkowemu znalezieniu starego brulionu z wierszami. W 2019 roku świat ujrzał zaś kolejny tomik „Przemyślenia przy porannej kawie”.

Zobacz zdjęcia ze spotkania:

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie