MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To największe uliczne jasełka - w środę przejdą Orszaki Trzech Króli

Marcin Radzimowski
Jeden ze stalowowolskich orszaków. Barwni królowie i tłumy innych uczestników.
Jeden ze stalowowolskich orszaków. Barwni królowie i tłumy innych uczestników. Zdzisław Surowaniec
W tych niezwykłych spektaklach weźmie udział na Podkarpaciu kilkadziesiąt tysięcy osób Podkarpackie

ZOBACZ też:
Niezwykły widok w Północnej Karolinie. Gęsta mgła spowiła miasto Raleigh

Hasłem tegorocznej edycji orszaku jest: „Nade wszystko Miłosierdzie - Miłość. Pokój. Przebaczenie”. W ten sposób organizatorzy podkreślają wydarzenia Roku Świętego Miłosierdzia oraz przypadających XXXI Światowych Dni Młodzieży organizowanych w Polsce.

W Rzeszowie nawet 20 tysięcy osób
W środę, w święto Objawienia Pańskiego w wielu miastach naszego regionu przejdą orszakowe pochody. Największy planowany jest w stolicy województwa - w Rzeszowie, gdzie zaprezentuje się 925 artystów, 320 członków straży orszaku, 350 wolontariuszy i 53 organizatorów.
Nie zabraknie żywych zwięrząt, w tym wielbłąda z cyrku Arena. Organizatorzy szacują, że weźmie w nim udział około 20 tysięcy mieszkańców miasta.

Wspólne kolędowanie i złożenie darów
W północnej części Podkarpacia Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami Tarnobrzega, Stalowej Woli, Nowej Dęby i Rudnika nad Sanem. Podobnie jak w minionych latach uczestnikami będą nie tylko mieszkańcy tych miast, lecz również mieszkańcy pobliskich miejscowości. Może do nich dołączyć każdy chętny do wspólnego kolędowania.

W Tarnobrzegu ulicami miasta orszak przejdzie już piąty rok z rzędu. Wcześniej odbędą się msze święte - o godzinie 9.30 w kościele Świętej Barbary, o godzinie 10 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i kościele Miłosierdzia Bożego, o godzinie 10.30 w kościele Chrystusa Króla. Około godziny 12 będzie spotkanie na placu Bartosza Głowackiego, pokłon Bożej Rodzinie, odmówienie modlitwy Anioł Pański i koncert.

Organizatorami są szkoły katolickie, a do grona współorganizatorów należą wspólnoty parafialne. W tym roku dołączyć ma również Stowarzyszenie „Esteka”. Honorowy patronat sprawuje biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb.

Wspólna modlitwa i kolędowanie
Nie mniej atrakcji będzie w Nowej Dębie, gdzie orszak wyruszy o godzinie 14 z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Uformowane zostaną trzy orszaki: europejski króla Kacpra, azjatycki króla Melchiora i afrykański króla Baltazara. Na schodach kościoła zostaną odegrane sceny „Edykt cezara Augusta” i „Dwór Heroda”. Orszak przejdzie ulicami 1 Maja, Jana Pawła II, skieruje się na planty, gdzie zostaną przedstawione sceny „Gospoda”, „Diabelskie sztuczki” oraz „Walka dobra ze złem”. Finał uroczystości - złożenie darów, pokłon królów, wspólna modlitwa i kolędowanie - odbędzie się na tarasie Samorządowego Ośrodka Kultury.

Kultywowanie tradycji i charytatywna pomoc
W Rudniku nad Sanem orszak rozpocznie się o godzinie 11 od mszy świętej w miejscowym kościele parafialnym. Po nabożeństwie odprawiona zostanie modlitwa Anioł Pański, około godziny 12.30 Orszak Trzech Króli ruszy ulicami miasta. Wierni przejdą ulicami miasta od kościoła.

W Stalowej Woli największe uliczne jasełka zorganizowane zostaną czwarty raz. Orszak Trzech Króli wyruszy z kościoła Opatrzności Bożej około godziny 12.30 i przejdzie ulicami miasta do nowo wybudowanego kościoła Źródło Miłosierdzia Bożego (parafia Świętego Floriana), gdzie na zakończenie będzie wspólne kolędowanie.
Jednym z głównych celów orszaków jest pomoc charytatywna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie