Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To uczniów czeka po powrocie z wakacji

Grzegorz LIPIEC [email protected]
1 września rozpocznie się rok szkolny 2011/2012. Sprawdzamy, jakie zmiany zostały przygotowane w systemie oświaty.

Od 1 września do 29 czerwca

Od 1 września do 29 czerwca

Rok szkolny 2011/2012 rozpocznie się 1 września, a zakończy w ostatni piątek czerwca, czyli 29 czerwca.

Inny egzamin gimnazjalisty, modyfikacja egzaminu maturalnego, promocja do następnej klasy ucznia, który ma jedną jedynkę. Zapowiada się też walka o zostawienie sześciolatków w przedszkolach. To tylko niektóre szkolne nowości.

Co dokładnie się zmieni i w jaki sposób? Oto zestawienie modyfikacji w prawie, jakie wejdą w życie w nowym roku szkolnym 2011/2012.

DO KOŃCA CZERWCA

Uczniowie do szkół powrócą 1 września. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej, nauka trwać będzie do 29 czerwca, a nie jak to było dotychczas, kiedy rozdanie świadectw miało miejsce w pierwszy piątek po 18 czerwca.

Podkarpackie szkoły ominie problem Euro 2012. Uczniowie niektórych szkół, znajdujących się w miastach-gospodarzach Euro 2012, będą mogli na czas trwania imprezy, odwołać zajęcia szkolne. A zatem już od 9 czerwca niektórzy mogą liczyć na dni wolne od nauki. Najlepiej wyjdą na tym uczniowie z Warszawy, gdyż miasto to organizuje aż pięć spotkań europejskiego czempionatu. Ale pamiętać trzeba, że przepis ten zostanie zastosowany tylko w tych miejscach, w których istniało będzie rzeczywiste zagrożenie działań placówki.

- Nas kwestia Euro 2012 nie interesuje. Zatem uczniowie nie mają co liczyć na wolne w czerwcu z tego powodu - wyjaśnia Antoni Wydro, wicekurator podkarpacki.

INNE EGZAMINY

Kolejna nowość to egzamin na zakończenie gimnazjum. Będzie dłuższy, oceniany procentowo, a nie punktowo, w rozbiciu na przedmioty. Osobne noty będą za język polski, przedmioty humanistyczne, matematykę i przedmioty przyrodnicze. Język obcy będzie można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.
- Już dwa roczniki w naszej szkole miały lekcje prowadzone zgodnie z nowym tokiem programowym, który przygotowuje młodzież do zmienionego egzaminu gimnazjalnego - mówi Grzegorz Kokoszka, dyrektor Gimnazjum numer 2 w Tarnobrzegu. - Od 1 września zajęcia według nowych podstaw programowych obejmą wszystkie trzy roczniki.

Zmiany czekają także maturzystów. Chodzi o nowe zasady przeprowadzania egzaminu z nowożytnego języka obcego. Zmiany dotyczą egzaminu ustnego, który trwać będzie około 15 minut. Egzamin będzie miał formę rozmowy zdającego z osobą egzaminującą, obserwowanej przez drugiego nauczyciela, który nie bierze aktywnego udziału w rozmowie. Matura ustna składać się będzie z trzech zadań: rozmowy z odgrywaniem roli, opisu ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania oraz wypowiedzi na podstawie materiału.

ZDASZ Z JEDYNKĄ

Uwaga! Od tego roku szkolnego uczeń z jedną jedynką zda do następnej klasy. O tym pomyśle resortu edukacji żaden z dyrektorów szkół z naszego regionu nie chce się wypowiadać. Słyszymy, że takie zostały przyjęte zasady i trzeba się im podporządkować.

Jeśli jesteś dyslektykiem albo masz dysortografię, to wystarczy, że jeden raz weźmiesz opinię o dysfunkcji. Już nie trzeba będzie każdorazowo zdobywać zaświadczenia o dysfunkcji przed egzaminem maturalnym, gimnazjalnym, czy końcowym. Wystarczy udać się do poradni pedagogiczno-psychologicznej i złożyć wniosek o wydanie opinii o chorobie. Nie wystarczy tylko opinia rodziców, potrzebna jest także opinia dyrektora i rady pedagogicznej. Wniosek taki mogą składać również osoby pracujące z dzieckiem, czyli nauczyciel, psycholog czy pedagog, ale tylko za zgodą rodzica.

LEKKI PLECAK

Główny inspektor sanitarny walczy z ciężkimi szkolnymi plecakami. Zalecił, aby tornister ucznia nie ważył więcej niż 10-15 procent masy ciała ucznia. I tak na przykład: dla dziecka o wadze 40 kilogramów całkowita waga plecaka (łącznie z masą własną) nie powinna być większa niż sześć kilogramów. Dodatkowo plecak powinien być usztywniony w części przylegającej do pleców i mieć dwie równe szelki. Zalecane jest również dodatkowe zapięcie, spinające szelki na piersiach.

Służby sanitarne proponują również, by rozkład ciężarów w tornistrze umożliwiał jak najlepsze wykorzystanie siły nośnej człowieka. Układamy cięższe rzeczy na dole i lżejsze na górze plecaka.

BATALIA O SZEŚCIOLATKI

To ostatni rok, kiedy rodzice sześciolatków zdecydują: przedszkole, czy szkoła. Za rok sześciolatki mają obowiązkowo pójść od pierwszych klas z siedmiolatkami. Szykuje się zacięta batalia przeciwników tego pomysłu z rządem. Ogólnopolską akcję "Ratuj maluchy" prowadzi Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie