Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudne lekcje o seksie młodych

Grzegorz LIPIEC
Zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają w planach zajęć lekcje wychowania do życia w rodzinie.
Zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają w planach zajęć lekcje wychowania do życia w rodzinie. Grzegorz Lipiec
Młodzież wcześnie inicjuje życie seksualne, ale wiedzę o nim czerpie głównie z Internetu i od rówieśników.

Zdecydowana większość podkarpackich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych organizuje lekcje wychowania do życia w rodzinie (WDŻ). Jednak czy spełniają one oczekiwania uczniów?
Chciałabym pójść ze swoim chłopakiem do łóżka, ale co z antykoncepcją? Czy jest ona bezpieczna? Na te i wiele innych pytań młodzież powinna odnaleźć odpowiedzi na lekcjach WDŻ. Jak jest w rzeczywistości? Edukacja seksualna w Polsce wciąż jest tematem tabu, a brak podstawowych wiadomości u młodzieży o fizjologii i dojrzewaniu jest czasami aż nadto widoczny.

IDEALNA LEKCJA

Interaktywny Instytut Badań Rynkowych sprawdził, jak wygląda stan lekcji "o seksie" w polskich szkołach gimnazjalnych. Jak się okazuje, zajęcia te są prowadzone w siedmiu na dziesięć szkół. Na same lekcje uczęszcza 81 procent nastolatków. Jak na razie statystyka nie jest zła. Niestety, liczby wyglądają już nieco gorzej, kiedy zapytano młodzież, co dają im takie lekcje. Tylko 61 procent z nich uważa, że te zajęcia są potrzebne, 40 procent ankietowanych nie ma wątpliwości, że zajęcia WDŻ nic im nie dają, a co piąty uczeń uznaje, że nic się tam nie nauczy.

O seksie młodzież woli dowiadywać od rówieśników i z Internetu, który często prezentuje inicjację seksualną w dosyć wulgarny sposób. Co młodzież chce wiedzieć o seksie? Najbardziej chcą dyskutować o intymności, inicjacji, seksualności, antykoncepcji oraz chorobach wenerycznych. Rodzice patrzą na lekcje "o seksie" nieco inaczej, bo uważają, że najważniejsze są nauka szacunku dla siebie i innych oraz tolerancja.

A CO NA TO SZKOŁA?

Jak sprawdziliśmy, szkoły gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne północnego Podkarpacia mają w swoich planach zajęć lekcje WDŻ.
Na przykład w Zespole Szkół Społecznych numer 1 w Tarnobrzegu zajęcia WDŻ prowadzi szkolny pedagog, który dodatkowo jest dostępny dla młodzieży na dyżurach.

- Jeśli tylko młody człowiek ma w tym temacie problem, może indywidualnie i bez skrępowania porozmawiać z pedagogiem. Ta rozmowa jest całkowicie tajna - wyjaśnia Maria Orzeł-Łysiak, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych numer 1 w Tarnobrzegu.

Lekcje WDŻ mogą prowadzić także nauczyciele biologii, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. - W naszej szkole WDŻ uczy trzech nauczycieli - mówi Bogusława Jasińska, dyrektor Gimnazjum numer 3 w Tarnobrzegu. - Nauka trwa trzy lata, a zajęcia w zależności od tematyki są prowadzone albo w klasach, albo w grupach, z podziałem na płeć.

Zdarza się też, że lekcje WDŻ prowadzą katecheci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie