Nasza Loteria

Trybunał Konstytucyjny 31.08.2021. zbada wniosek premiera o zgodność z Konstytucją wybranych przepisów Traktatu o UE. TK kontra TSUE

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Trybunał Konstytucyjny 31.08.2021. zbada wniosek premiera o zgodność z Konstytucją wybranych przepisów Traktatu o UE. TK kontra TSUE
Trybunał Konstytucyjny 31.08.2021. zbada wniosek premiera o zgodność z Konstytucją wybranych przepisów Traktatu o UE. TK kontra TSUE Adam Guz
Trybunał Konstytucyjny 31 sierpnia 2021 r. po raz kolejny zbada sprawę K 3/21 dotyczącą ustalenia zależności polskiego prawa konstytucyjnego i prawa unijnego czyli zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Czy sprawa będzie miała swój finał i TK ogłosi wyrok?

Trybunał Konstytucyjny 31 sierpnia 2021 r. po raz kolejny zbada sprawę K 3/21 dotyczącą ustalenia zależności polskiego prawa konstytucyjnego i prawa unijnego czyli zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Wniosek premiera wpłynął do TK 29 marca 2021 r. Pierwsze podejście Trybunału Konstytucyjnego miało miejsce 13 lipca 2021 r. Po kilku godzinach rozprawa została przerwana i odroczona do 15 lipca 2021 r. W międzyczasie datę kolejnej rozprawy zmieniono na 3 sierpnia 2021 r., po czym wyznaczono nową datę - 31 sierpnia 2021 r. Rozprawa ma się odbyć w pełnym składzie Trybunału Konstytucyjnego. Prezes TK Julia Przyłębska zaprosiła na nią Rzecznika Praw Obywatelskich. Od niedawna funkcję pełni prof. Marcin Wiącek, który zastąpił Adama Bodnara.

Wątpliwości premiera Mateusza Morawieckiego budzą przepisy prawa unijnego umożliwiające odstąpienie od stosowania polskiej Konstytucji, które uprawniają sąd do kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

We wniosku premiera napisano we wstępie, że "legitymacja Trybunału Konstytucyjnego do badania zgodności przepisów prawa pierwotnego Unii Europejskiej wynika wprost z brzmienia przepisów Konstytucji RP, co odzwierciedla orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego i poglądy doktryny".

Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) orzekł już, że kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa mogą naruszać prawo unijne, jak argumentuje RPO, bowiem sędziów powołuje się teraz w Polsce w procedurze, w której głos decydujący mają politycy (a sędzia nie może być od nich w taki sposób zależny, gdyż rodzi to wątpliwość, czy nie będzie zmuszony „odwdzięczyć” się potem w wyrokach - tak argumentuje RPO).

Przewodniczącą składu orzekającego jest prezes TK Julia Przyłębska, a sprawozdawcą sędzia Bartłomiej Sochański. Oprócz nich w składzie sędziowskim w poprzednich rozprawach znaleźli się sędziowie: Leon Kieres, Jakub Stelina i Michał Warciński.

W imieniu wnioskodawcy Krzysztof Szczucki z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (prezes Rządowego Centrum Legislacji) zapewniał przed TK, że uznanie argumentów premiera nie zagraża wcale członkostwu Polski w UE. Jak argumentował, zasada prymatu prawa Unii Europejskiej nad prawem krajowym nie dotyczy konstytucji danego kraju, a prawo UE ma być w Polsce rozumiane zgodnie z polską konstytucją. Zatem polscy sędziowie mogą podlegać tylko Konstytucji RP, a nie prawu unijnemu".

Prezydenta przed TK reprezentowała minister w KPRP Anna Surówka-Pasek. Stwierdziła ona, że zdaniem Andrzeja Dudy, który jako prezydent uosabia majestat Rzeczypospolitej, polski TK ma prawo badać zapisy Traktatu o Unii Europejskiej.

Przedstawiciel Sejmu, poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS), podkreślał, że podziela wątpliwości premiera, a następnie przedstawił wyciąg z ponad stustronicowego formalnego stanowiska. Kontrola niezawisłości sędziowskiej i sądowa kontrola wniosków KRS do prezydenta z kandydaturami sędziów są wedle tego stanowiska niezgodne z Konstytucją RP.

Przedstawiciel Prokuratura Generalnego zaprezentował stanowisko zgodne ze stanowiskiem premiera Mateusza Morawieckiego.

Poprzednie rozprawy odbywały się w składzie pięcioosobowym. Rozprawa 31 sierpnia 2021 r. ma się odbywać w pełnym składzie TK.

Poprzedni RPO Adam Bodnar wnosił o umorzenie sprawy lub, jeśli istnieją jakieś wątpliwości, zadanie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).

Uczestnikami postępowania są: Rzecznik Praw Obywatelskich, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, prezes Rady Ministrów jako wnioskodawca, prokurator generalny, Sejm, minister spraw zagranicznych.

Wniosek premiera o zbadanie zgodności przepisów (czego dotyczy):

1) art. 1 akapit pierwszy i drugi w zw. z art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej z dnia 7 lutego 1992 r., dalej jako: „TUE", rozumianego w ten sposób, że uprawnia lub zobowiązuje organ stosujący prawo do odstąpienia od stosowania Konstytucji RP lub nakazuje stosować przepisy prawa w sposób niezgodny z Konstytucją RP z art. 2; art. 7; art. 8 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 2, art. 90 ust. 1 i art. 91 ust. 2 oraz z art. 178 ust. 1 Konstytucji RP;
2) art. 19 ust. 1 akapit drugi w zw. z art. 4 ust. 3 TUE, rozumianego w ten sposób, że ze względu na zapewnienie skutecznej ochrony prawnej organ stosujący prawo jest uprawniony lub zobowiązany stosować przepisy prawa w sposób niezgodny z Konstytucją, w tym stosować przepis, który na mocy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego utracił moc obowiązującą jako niezgodny z ustawą zasadniczą z art. 2; art. 7; art. 8 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 2 i art. 91 ust. 2; art. 90 ust. 1; art. 178 ust. 1 oraz art. 190 ust. 1 Konstytucji RP;
3) art. 19 ust. 1 akapit drugi w zw. z art. 2 TUE, rozumianego jako uprawniający sąd do przeprowadzenia kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz kontroli uchwały Krajowej Rady Sądownictwa dotyczącej wystąpienia z wnioskiem do Prezydenta RP o mianowanie sędziego z art. 8 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 2, art. 90 ust. 1 i art. 91 ust. 2; art. 144 ust. 3 pkt 17 oraz art. 186 ust. 1 Konstytucji RP.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trybunał Konstytucyjny 31.08.2021. zbada wniosek premiera o zgodność z Konstytucją wybranych przepisów Traktatu o UE. TK kontra TSUE - Portal i.pl

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Miecia
24 sierpnia, 12:45, Gość:

Ale to przed zrobieniem obiadu dla prezesa czy po?

A to dobre akurat :)

G
Gość
Ale to przed zrobieniem obiadu dla prezesa czy po?
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie