Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem premiera dot. sędziów wybranych przez KRS

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem premiera dot. sędziów wybranych przez KRS
Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem premiera dot. sędziów wybranych przez KRS Piotr Smolinski
Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy w poniedziałek wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący zgodności z Konstytucją i przepisami europejskimi styczniowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego, dotyczący legalności orzekania sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Jak informuje TK przewodniczącym składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą - sędzia TK Stanisław Piotrowicz.

Zgodnie z harmonogramem posiedzenie TK rozpocząć się ma o godz. 11.00. Trybunał ma rozpatrzyć wniosek premiera w pełnym składzie orzekającym, któremu przewodniczyć będzie prezes TK Julia Przyłębska, zaś sędzią sprawozdawcą będzie Stanisław Piotrowicz (oboje z nadania PiS).

Uchwała połączonych Izb SN

23 stycznia b.r . trzy połączone izby Sądu Najwyższego - Cywilna, Karna oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – orzekły, że sędziowie powołani na stanowiska na podstawie rekomendacji tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie są uprawnieni do orzekania. Zgodnie z wyrokiem TSUE z 19 listopada 2019 r., nie jest ona sądem w rozumieniu prawa unijnego.
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf wyjaśniała wówczas, że nastąpiła „nienależyta obsada sądów”. Prezes zaznaczyła, że uchwała nie dotyczy wyroków, które już zapadły.
W posiedzeniu SN wzięło dział ponad 60 sędziów. Nie było wśród nich sędziów Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego.

Premier: Rażące naruszenie Konstytucji

Premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, który ma „jednoznacznie wyjaśnić wątpliwości prawne pojawiające się w związku z uchwałą". Oceniono w nim m.in., że uchwała SN wprowadziła „możliwość badania przez sądy, czy przebieg procedury poprzedzającej powołanie sędziego przez prezydenta był prawidłowy”, a w związku z tym naruszyła zasadę państwa prawnego.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Muller jeszcze w styczniu, stwierdził, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji „do tego, aby ustalać, kto jest, a kto nie jest sędzią w Polsce”. - W opinii premiera rażącym naruszeniem konstytucji jest stworzenie przez uchwałę Sądu Najwyższego nowej, nieprzewidzianej żadnymi przepisami kategorii, przypominającej sędziego w stanie spoczynku od początku (ab initio), czyli sędziego pozbawionego możliwości orzekania od momentu powołania przez prezydenta – mówił.

Muller dodał, że w złożonym wniosku Matusz Morawiecki zauważył, że uchwała SN wprowadza bezpodstawne zróżnicowanie między sędziami sądów powszechnych a sędziami Sądu Najwyższego oraz między sędziami poszczególnych izb Sądu Najwyższego. - Tego rodzaju różnicowanie między sędziami powołanymi w takiej samej procedurze przez prezydenta RP nie tylko nie ma żadnej podstawy prawnej, ale stanowi rażące naruszenie przez Sąd Najwyższy konstytucyjnej zasady równego dostępu obywateli do sądu - mówił rzecznik rządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem premiera dot. sędziów wybranych przez KRS - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie