Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzystuletnia lipa w Woli Baranowskiej została pomnikiem przyrody

KAT
Dorodna lipa liczy sobie prawie 300 lat. Drzewo było świadkiem wielu wydarzeń i rośnie na posesji byłego właściciela ziemskiego w Woli Baranowskiej. Do niedawna na drzewie dzieci  budowały prowizoryczne domki, które były ich azylem i miejscem do zabaw.
Dorodna lipa liczy sobie prawie 300 lat. Drzewo było świadkiem wielu wydarzeń i rośnie na posesji byłego właściciela ziemskiego w Woli Baranowskiej. Do niedawna na drzewie dzieci budowały prowizoryczne domki, które były ich azylem i miejscem do zabaw. Klaudia Tajs
W Woli Baranowskiej rośnie sobie około 300 lat. W obwodzie mierzy 505 centymetrów, a wysoka jest na 25 metrów. To dorodna lipa, która wczoraj oficjalnie otrzymała zieloną tabliczkę „Pomnik Przyrody” oraz tabliczkę z imieniem "Ewa".

O tym, że lipa drobnolistna będzie pomnikiem przyrody radni Baranowa Sandomierskiego zdecydowali w maju tego roku. - Drzewo ma około 250 - 300 lat - wyjaśnił Marek Mazur, burmistrz Baranowa Sandomierskiego. - Jest to już 11 pomnik przyrody na terenie naszej gminy Wychodzimy z założenia, że dziedzictwo przyrody, tak jak dziedzictwo kulturowe stanowi element naszej tożsamości.

Andrzej Sycz z Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu wylicza, że dorodna lipa z Woli Baranowskiej jest 48 pomnikiem przyrody rosnącym na terenie powiatu tarnobrzeskiego. - Takiego okazu na terenie powiatu nie ma - mówi Andrzej Sycz. - Jest to egzemplarz o ciekawej historii, wartościach przyrodniczych i kulturowych. Cieszę się, że w tak krótkim czasie drzewo zostało pomnikiem przyrody.

Ewa Durda, wnuczka państwa Januszewskich jest dumna, z faktu, że stara lipa rosnąca na ziemiach jej dziadków, właścicieli posesji, została pomnikiem przyrody. - Lipa została nazwana imieniem wnuczki, czyli nosi imię Ewa - mówiła. - Cieszę się, że została pomnikiem, i że będzie nosiła moje imię.

Drzewo jeszcze do niedawna było miejscem zabaw miejscowych dzieci, jak i młodzieży. Wbite w konar gwoździe przypominają o tym, że wspinano się po nich do góry, gdzie w rozłożystych konarach budowano prowizoryczne domki do zabaw. Po objęciu drzewa ochroną podlega ono szczególnej opiece ze strony lokalnego samorządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie