Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu wszystko się zaczęło

(WW)

- Mówiąc o "Solidarności" w Tarnobrzegu, mamy na myśli "Siarkopol", największego w mieście pracodawcę dla około 14 tysięcy ludzi. Tutaj wszystko się zaczęło - wspomina początki tarnobrzeskiej "Solidarności" Stanisław Kijanka, którego w sierpniu 1980 roku załoga wybrała na przewodniczącego komisji wydziałowej NSZZ "Solidarność" w zakładach chemicznych "Siarkopolu".

Sierpień, 1980. Przez Polską przetacza się fala strajków. - Na wieść o stoczni gdańskiej ludzie spontanicznie przerwali pracę. Stanęły kopalnie Machów, Jeziórko. Ludzie gromadzili się na halach. Mówił każdy, kto chciał - opowiada Stanisław Kijanka. Był wtedy elektromonterem w zakładzie produkcji kwasu siarkowego KiZPS "Siarkopol".

Zaangażował się w tworzenie związku, nie przestraszył się ostrzeżeń kierownictwa. Organizatorami związków zawodowych w Kopalni Machów byli między innymi Jan Tatko, Zdzisław Węcowski, w kopalni Jeziórko Mieczysław Nieradka, Stanisław Floras, Stanisław Kozdra, a w zakładach mechanicznych Kazimierz Pawlik, Michał Mycek.

- Postulaty z Gdańska chcieliśmy przeszczepić w nasze realia. Jako jeden z pierwszych zakładów wprowadziliśmy wolne soboty - mówi Kijanka. Z chwilą rejestracji związek stał się faktycznie niezależny od dyrekcji, mógł decydować i egzekwować. - Ludzie przychodzili do nas, jak kiedyś do partii z każdą sprawą, po pomoc w załatwieniu. Nieraz tylko się poskarżyć. Tak byliśmy traktowani na początku działalności.

Walne zebranie delegatów wybrało pierwsze władze Solidarności w "Siarkopolu". Przewodniczącym został Mieczysław Nieradka, w zarządzie byli Zbigniew Satara, Marian Antończyk, Alicja Zych, Stanisław Żwiruk, Stanisław Kozdra. W grudniu 1980 roku związek w "Siarkopolu" liczył już 10 tysięcy członków. Działacze czuli się w obowiązku pomóc przy organizowaniu się "Solidarności" w innych zakładach. Najwcześniej stało się to w Tarnobrzeskim Przedsiębiorstwie Budownictwa, Kolumnie Transportu Sanitarnego, Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem".

Stanisław Kijanka wylicza pierwsze osiągnięcia "Solidarności" w mieście: - Sprowadziliśmy przed szpital figurkę Świętej Barbary, którą władze wywiozły, niby do renowacji, do jakiegoś skansenu. Witały ją tłumy mieszkańców. Przywróciliśmy szpitalną kaplicę zamienioną na magazyn. Podczas tych uroczystości został poświęcony nasz sztandar, zaprojektowała go Zofia Maślak, pracownica zakładu górniczo- budowlanego.

"SOLIDARNOŚĆ" ŚWIĘTUJE

Trzydniowe uroczystości 25. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w Tarnobrzegu rozpoczynają się w piątek otwarciem wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej "25 lat Solidarności w plakacie i fotografii".
W sobotę o godzinie 13 uroczyste otwarcie obchodów na Placu Bartosza Głowackiego. Imprezy towarzyszące od godziny 16: występ orkiestry górniczej, pokaz akcji ratowniczej Jednostki Ratownictwa Górniczego, występ lwowskiego zespołu "Rewia Leopolis", koncert "Gangu Olsena".
Niedzielne uroczystości rozpocznie o godzinie 11 msza święta w kościele o.o. dominikanów. Później zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa przy ulicy Sandomierskiej 2. O godzinie 13 w Tarnobrzeskim Domu Kultury rozpocznie się dyskusja panelowa, po niej wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom konkursu "Mój Sierpień" i spotkanie okolicznościowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie