Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórczość mistrza komiksu, Grzegorza Rosińskiego, na wystawie w muzeum w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Grzegorz Rosiński na otwarciu wystawy, w ręce trzyma katalog. Oboj jego syn Piotr, komisarz wystawy.
Grzegorz Rosiński na otwarciu wystawy, w ręce trzyma katalog. Oboj jego syn Piotr, komisarz wystawy. Zdzisław Surowaniec
Grzegorz Rosiński, jeden z najlepszych twórców komiksu na świecie, otworzył w muzeum w Stalowej Woli wystawę, prezentującą przekrój jego twórczości. Zdaniem jego syna Piotra, to największa i najlepsza wystawa w Europie twórcy Thorgala.
Grzegorz Rosiński portretował widzów.
Grzegorz Rosiński portretował widzów. Zdzisław Surowaniec

Grzegorz Rosiński portretował widzów.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Wystawa ma tytuł "Grzegorz Rosiński - mistrz ilustracji i komiksu". To pierwsza w Polsce retrospektywna wystawa prac graficznych i malarskich europejskiego mistrza komiksów, autora legendarnej serii "Thorgal" Grzegorza Rosińskiego nieprzypadkowo odbywa się w Stalowej Woli. Tu bowiem twórca Thorgala urodził się i spędził okres wczesnego dzieciństwa, a po latach odnowił więzi z miejscem urodzenia.

KILKASET PRAC

Wystawa, na którą składa się kilkaset prac oryginalnych, zawiera obszerną i wszechstronną prezentację dorobku artysty, od jego dziecięcych prób i młodzieńczych publikacji, poprzez dojrzałą twórczość, zarówno polską, jak i tę realizowaną dla wydawców zachodnich, aż po najnowsze prace i projekty. Znajduje się na niej bogaty wybór wczesnych dokonań ilustratorskich, projektów okładek do książek i płyt oraz rysunków satyrycznych; osobna prezentacja obejmuje polskie komiksy Rosińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem serii o "Kapitanie Żbiku" i "Pilocie śmigłowca" oraz innych rysunków publikowanych w magazynach "Relax" i "Alfa". Nie zabrakło także jego pierwszych komiksów z "okresu belgijskiego".

Światowy dorobek komiksowy artysty reprezentują plansze komiksowe, projekty postaci oraz okładek jego sztandarowego cyklu Thorgal, a także komiksów o tematyce humorystycznej (Fantastyczny rejs), fantastyczno-naukowej (Yans), fantasy (Szninkiel oraz Skarga Utraconych Ziem) i historyczno-przygodowej (Western oraz Zemsta hrabiego Skarbka).

DOROBEK ARTYSTY

Zebrane na wystawie prace składają się na wszechstronną prezentację obszernego i różnorodnego dorobku artysty, obejmującą bogate formy i techniki: od syntetycznych graficznie rysunków satyrycznych, poprzez ołówkowe szkice i akwarelowe projekty komiksowych postaci i plansz, zróżnicowane stylistycznie ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży czy podręczników szkolnych, poprzez utrzymane w różnych stylach i technikach plansze komiksów, aż po efektowne, pełne rozmachu obrazy olejne i okładki komiksowych albumów.

Oprócz prezentacji w salach ekspozycyjnych Muzeum, część prac Grzegorza Rosińskiego zostanie pokazana na wystawie plenerowej w formie wielkopowierzchniowych wydruków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie