Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczą się, jak inwestować. Na razie wirtualnie

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Bogusława Serwan-Partyńska (pierwsza z lewej), koordynator podkarpacki projektu "Rekiny Przedsiębiorczości” wraz z młodzieżą.
Bogusława Serwan-Partyńska (pierwsza z lewej), koordynator podkarpacki projektu "Rekiny Przedsiębiorczości” wraz z młodzieżą. Grzegorz Lipiec
Sprawdź, jak gra się na giełdzie i zarządzaj wirtualnymi pieniędzmi. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody! Bogusława Serwan-Partyńska, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Tarnobrzegu zachęca młodzież do wzięcia udziału w ciekawym projekcie, zwanym "Rekiny Przedsiębiorczości".

- Internetowa gra na giełdzie to doskonała okazja dla młodzieży, poznania tego, jak "obraca się" pieniędzmi w rzeczywistości. Idealna nauka ekonomii - mówi Bogusława Serwan-Partyńska, koordynator projektu na Podkarpaciu i nauczycielka przedmiotów ekonomicznych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Tarnobrzegu.

GRA I NAUKA

Projekt "Rekiny Przedsiębiorczości" jest realizowany przez Fundację Edukacji Rynku Kapitałowego, przy pomocy pieniężnej Europejskiego Funduszu Społecznego i pod nadzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- Trzecia edycja projektu składa się z dwóch części. Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej oraz kursu e-learningowego - wyjaśnia Bogusława Serwan-Partyńska.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to największe ogólnopolskie przedsięwzięcie edukacyjne skierowane do młodzieży ponadgimnazjalnej, dające możliwość poznania w praktyce zasad inwestowania na giełdzie, zdobycia umiejętności analizowania i opracowywania strategii działania, podejmowania decyzji oraz pracy w grupie.

Dzięki dostępowi do giełdowego systemu transakcyjnego, zespoły uczestniczące w grze mogą zainwestować wirtualne 100 tys. zł w akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.
Natomiast kurs e-learningowy, składa się z dziesięciu modułów zawierających treści, których celem jest przybliżenie wiedzy z zakresu Giełdy Papierów Wartościowych i rynku kapitałowego oraz modułu z terminologią finansowo-giełdową w języku angielskim. Całość materiału poprzedza "Przewodnik po Kursie", który zawiera krótki opis każdego z modułów.

ZAPISY

Zgłoszenia do Kursu i SIGG są przyjmowane do 1 października. - Ze względu na duże zainteresowanie projektem ze strony uczniów i nauczycieli. Zarejestrować można się na stronie https://sigg.gpw.com.pl w zakładce "Rejestruj" - wyjaśnia koordynatorka projektu. - Wpierw musi się zgłosić nauczyciel dopiero później uczeń. Komplet wypełnionych dokumentów, składa się ze zgłoszenia nauczyciela, ucznia oraz szkoły, a całość przesyłana jest do koordynatora wojewódzkiego. To do mojego zadania należeć będzie weryfikacja danych z systemu internetowego oraz zgłoszenia w wersji drukowanej.

WYCIECZKA NA GIEŁDĘ

Gra na giełdzie rozpocznie się 17 października i potrwa do 16 stycznia 2012 roku.
Zwycięzcy, czyli zespoły, które uzyskały najwyższą stopę zwrotu ze swoich wirtualnych inwestycji, a także finaliści kończący kurs e-learningowy, klasówki on-line otrzymują cenne nagrody rzeczowe i wyjeżdżają na wycieczkę edukacyjną na jedną z europejskich giełd.

Laureaci "Rekinów Przedsiębiorczości" są także wyróżniani dyplomami i zaproszeniem na uroczystą galę na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
- Wspomnę tylko, że nagrodą dla laureatów drugiej edycji "Rekinów Przedsiębiorczości" była wycieczka edukacyjna do Frankfurtu zakończona pobytem na Wyspie Tropikalnej, a także sprzęt komputerowy - dodaje Bogusława Serwan-Partyńska.

Kurs e-learningowy rozpoczyna się 17 października i trwa do 31 marca 2012 roku.

JAK SOBIE RADZIMY NA GIEŁDZIE?

Internetowa gra giełdowa to jedno, a rzeczywistość drugie. Kilka dni temu w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie organizowane przez Dom Maklerski PKO BP, którego gościem był Zdzisław Gawlik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. W trakcie otwartego szkolenia eksperci wyjaśniali mieszkańcom naszego miasta, jak rozpocząć grę na giełdzie i jak świadomie inwestować swoje oszczędności.

Sprawdziliśmy jak dużo na akcjach zarobili mieszkańcy Podkarpacia. Okazało się, że w sumie jest to niebagatelna kwota 318 mln złotych. Tyle wykazali mieszkańcy regionu w zeznaniach podatkowych PIT-38, które dotyczą właśnie dochodów z akcji.

Rekord padł w Przeworsku. Tam jeden z podatników zarobił w ubiegłym roku 3,5 mln złotych. W Tarnobrzegu rekordzista zarobił 2,4 mln złotych, a w Rzeszowie 2,9 mln złotych.
Gra na giełdzie wiąże się z dużym ryzykiem poniesienia strat. Te w minionym roku, stały się udziałem ponad 4,5 tysiąca mieszkańców województwa podkarpackiego. Jest to o ponad 750 osób więcej niż w ubiegłych latach. Suma tych strat wyniosła 55 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie