Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennice tarnobrzeskiego technikum uświadamiają jak ważna jest profilaktyka nowotworowa

Klaudia TAJS
Uczennice wykorzystują każdy moment i zbierają podpisy pod profilaktycznymi deklaracjami.
Uczennice wykorzystują każdy moment i zbierają podpisy pod profilaktycznymi deklaracjami. Klaudia Tajs
Uczennice tarnobrzeskiego Technikum Geodezyjnego prowadzą akcję uświadamiającą, jak ważna jest profilaktyka nowotworowa

Cztery uczennice Technikum Geodezyjnego z Tarnobrzega udowodniły, że można zmobilizować lokalną społeczność i zorganizować prozdrowotną konferencję z udziałem władz miasta, lekarzy, nauczycieli i rówieśników. To już kolejna akcja uczennic, jaką przeprowadziły w ostatnich tygodniach w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mam haka na Raka".

Karolina Kołodziejczyk, Patrycja Kubicka i Agata Majda, Dominika Ciba z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 kolejny raz przypomniały o sobie mieszkańcom Tarnobrzega. Dziewczęta włączyły się do tegorocznej edycji akcji "Mam haka na Raka". Zaprojektowały ulotki i plakaty, z którymi pacjenci zgłosili się na badania profilaktyczne. Na swoim koncie mają już styczniowy marsz profilaktyczny chodnikami miasta. W lutym, w kolejnym przemarszu na Plac Bartosza Głowackiego, ich uliczny przemarsz z transparentami był już eskortowany przez policję. Na głównym placu miasta, uczestnicy przemarszu zachęcali mieszkańców do wypełnienia deklaracji, w których zobowiążą się do wykonania profilaktycznych badań.

O CHŁONIAKU NA FORUM PUBLICZNYM

Kolejnym działaniem była czwartkowa konferencja w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu, którą poświęcono profilaktyce i leczeniu chłoniaka. Na zaproszenie młodych geodetek odpowiedziała Iwona Drab - Mazur, kierownik Centrum Onkologii w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu, która w prezentacji omówiła zagadnienia związane z występowaniem chłoniaka. Doktor Mazur wspomniała także, że nadal zbyt mały procent społeczeństwa wykonuje profilaktyczne badania.

- Dlatego jako onkolodzy angażujemy się w tego typu spotkania, ponieważ widzimy w nich szanse na zmianę mentalności - mówiła Iwona Drab - Mazur. - Szansę, że zwiększy się chęć podejmowania decyzji, w tym, co jest ważne. Ważne jest zdrowie. W szybko rozwijających się nowotworach najważniejsze jest zdrowie, to, aby pacjent jak najszybciej zgłosił się do lekarza.

WSKAZÓWKI PSYCHOONKOLOGA

Na konferencję uczennice zaprosiły także Ewę Biernat, psychologa onkologicznego. - Mówię o tym, aby nie bać się diagnozy, jak sobie radzić z emocjami - tłumaczyła Ewa Biernat.

- Ale także o tym, jak żyć, aby swoim życiem w jakiś sposób zapobiegać rozwojowi chorób nowotworach i jak sobie radzić w tych sytuacjach. W swojej pracy mam do czynienia z takimi sytuacjami. Są one trudne, ale i inspirujące zarówno dla mnie, jak i dla osób, które przechodzą przez ten proces. To nie jest tak, że rak jest wrogiem. Nie jest ważna diagnoza, ale ważna jest droga, jaką przechodzi się przez ten czas.

Kolejnym działaniem młodych geodetek, będzie happening w Gimnazjum numer 2 w Tarnobrzegu, który podsumuje ich szereg działań podejmowanych w ramach tegorocznej edycji akcji "Mam haka na raka".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie