Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Staszica wiedzą jak udzielać pierwszej pomocy

Klaudia Tajs
W trakcie pokazu szczegółowo przedstawiono podstawowe zabiegi resuscytacyjne.
W trakcie pokazu szczegółowo przedstawiono podstawowe zabiegi resuscytacyjne. Klaudia Tajs
Tylko dzięki szybkiej reakcji młodego człowieka, który wykorzystał swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, poszkodowany w wypadku przechodzień, otrzymał niezbędną pomoc przed przyjazdem karetki. Pomagającym był trzecioklasista z Zespołu Szkół imienia Staszica w Tarnobrzegu. Poszkodowanym emerytowany nauczyciel Staszica.

- Właśnie dla takich sytuacji warto organizować pokazy udzielania pierwszej pomocy a następnie kursy i szkolenia -przekonuje Jacek Juda, nauczyciel wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego w Zespole Szkół imienia Staszica, organizator wtorkowego szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. - Sytuacja z udziałem naszego ucznia i nauczyciela wydarzyła się naprawdę.

KROK PO KROKU

Pokaz zorganizowano dla uczniów klas pierwszych. - To pierwszy etap edukacji dotyczącej pierwszej pomocy - tłumaczy Jacek Juda. - Drugim etapem są kursy pierwszej pomocy, które organizujemy wspólnie z miejscowym zarządem Polskiego Czerwonego Krzyża. Młodzież dostaje certyfikat ukończenia kursu, który jest honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Wtorkowy pokaz odbył się po raz szósty. W role instruktorów wcielili się uczniowie drugich klas, którzy poznają zasady udzielania pierwszej pomocy w ramach lekcji przysposobienia obronnego. - W trakcie instruktażu pokazujemy jak właściwie i sprawniej pomóc osobie poszkodowanej - tłumaczy Jacek Juda. - Uczniowie pokazują, co należy, a czego nie wolno robić w poszczególnych przypadkach. Omawiają zasady postępowania podczas krwotoku, złamania, omdlenia i wstrząsu. Szczegółowo dokładnie opisują podstawowe czynności w trakcie zabiegów resuscytacyjnych. Pokazują także, jak należy opatrywać rożne rodzaje ran, zwracając uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa samym sobie, gdyż każdy poszkodowany może być nosicielem groźnych chorób.

ZBYT WIELU NA KURSY

Siedzący na sali gimnastycznej uczniowie z uwagą oglądali pokaz. Większość z nich będzie chciało pogłębiać wiedzę na specjalistycznym kursie, który szkoła zorganizuje pod koniec kwietnia lub w maju. Jednak chętnych na kursy jest zbyt dużo, gdyż grupa może liczyć zaledwie 30 osób. - Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że w szkołach średnich, dzięki wsparciu lokalnego samorządu zwiększy się liczba kursów pieszej pomocy - cieszy się nauczyciel. - Kursy mają być opłacane przez samorząd. To istotna informacja, bo dziś koszt szkolenia jednej osoby wynosi około 200 złotych. Nie wszystkich uczniów na taki wydatek stać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie