Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie tarnobrzeskiego ogólniaka oddali już ponad 20 litrów krwi

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Oddaję krew po raz pierwszy i trochę się boję, choć wiem, jak jest ona ważna. Być może dzięki mojej krwi uda się komuś uratować życie - mówi Anna Urban, uczennica z Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.
Oddaję krew po raz pierwszy i trochę się boję, choć wiem, jak jest ona ważna. Być może dzięki mojej krwi uda się komuś uratować życie - mówi Anna Urban, uczennica z Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. fot. Grzegorz Lipiec
Już po raz czwarty w tym roku szkolnym młodzież z Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika przyszła w środę do punktu krwiodawstwa w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu by oddać krew.

- Cieszę się, że przychodzą do naszego punktu uczniowie ze szkół średnich. Zapotrzebowanie na krew jest bardzo duże, a ostatnio mieliśmy dramatycznie mało pobrań tego cennego daru - mówi Jacek Maszkowski, kierownik rejonowego oddziału Wojewódzkiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnobrzegu.

MAMY KLUB KRWIODAWCÓW

- Dzisiaj to ja oddaję krew, ale kiedyś te role mogą się odwrócić i to ja mogę jej potrzebować - mówi jedna z uczennic, która jest już w punkcie krwiodawstwa drugi raz w swoim życiu.
- Oddaję krew po raz pierwszy i trochę się boję, choć wiem, jak jest ona ważna. Być może dzięki mojej krwi uda się komuś uratować życie - mówi Anna Urban, uczennica z Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

Akcję zbiórki krwi zainicjowała Monika Sadowska wraz ze swoimi koleżankami. - Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się aż takiego zainteresowania. Na nasz apel odpowiedziało 70 osób, niestety część uczniów z różnych względów nie mogła zostać krwiodawcą - mówi Monika Sadowiska.
Do tej pory krew oddało 50 osób, razem daje to prawie 20 litrów tego życiodajnego płynu - dodaje Anna Urban.
Uczniowie postanowili również założyć w swojej szkole Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża, którym opiekuje się pani profesor Greta Dzieciuch-Turoczy.

CIĘŻKO O DAWCÓW KRWI W TARNOBRZEGU

Jacek Maszkowski, kierownik punktu krwiodawstwa w Tarnobrzegu nie krył zadowolenia widząc młodych krwiodawców, czekających w kolejce na oddanie cennego daru.
- Cieszę się, z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim, dlatego że w ostatnim miesiącu pobraliśmy dramatycznie mało krwi. Krwiodawców nie przybywa, a zapotrzebowanie jest bardzo duże. Obecnie nasz punkt zajmuje przedostatnie miejsce na Podkarpaciu, jeśli chodzi o pobrane jednostki "czerwonego daru". Przecież im mniej krwi zbierzemy to kiedyś może dojść do kuriozalnej sytuacji, w której to punkt krwiodawstwa w Tarnobrzegu zostanie zamknięty, a chętni do oddawania krwi będą musieli jeździć do Stalowej Woli lub Mielca - mówi Jacek Maszkowski.

KTO MOŻE ODDAĆ KREW?

Kto zatem może zostać krwiodawcą? Krew mogą oddać osoby, które mają od 18 do 65 lat, ważą więcej niż 50 kg, nie chorują przewlekle. Nie można też w ciągu ostatnich 6 miesięcy przebywać w szpitalu, cierpieć na infekcje (4 tygodnie) oraz przez ostatnich 7 dni leczyć zęby u dentysty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie