Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie tarnobrzeskiego "Rolnika" pojechali do Niemiec. W ramach projektu "Ponadnarodowa Mobilność Uczniów" (ZDJĘCIA)

Oprac. Marcin Radzimowski
Grupa uczniów "Rolnika" z opiekunami podczas wyjazdu do Niemiec
Grupa uczniów "Rolnika" z opiekunami podczas wyjazdu do Niemiec Archiwum ZS numer 2
16 uczniów Zespołu Szkół numer 2 imienia Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu kończy w grudniu realizację przedsięwzięcia „Ruszamy po nowe szanse rozwoju - mobilność naszym atutem”. W ramach projektu „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów” młodzież odwiedziła niedawno Niemcy.

Uczniowie tarnobrzeskiego Rolnika realizują unijny projekt

Głównym celem projektu, który współfinansuje Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), jest wzmocnienie kompetencji kluczowych takich jak: nauka języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się, kompetencji osobistych, społecznych i kulturowych.

- Tematem naszego przedsięwzięcia jest system szkolnictwa w Niemczech. W projekcie bierze udział grupa 16 uczniów technikum ekonomicznego, hotelarskiego i technikum logistyki. Kulminacyjnym punktem przedsięwzięcia był 7-dniowy wyjazd grupy uczniów wraz z dwoma opiekunami do instytucji przyjmującej Szkoły Friedrich-List- Schule w Wiesbaden - stolicy niemieckiego kraju związkowego Hesja. W szkole tej, liczącej dwa tysiące uczniów, zgłębialiśmy skomplikowane tajniki systemu edukacji niemieckiej : hospitowaliśmy różne lekcje oraz braliśmy czynny udział w lekcjach języka angielskiego oraz przedmiotów zawodowych. Uczestniczyliśmy pracując w małych polsko-niemieckich grupach w ciekawym, całodziennym projekcie edukacyjnym z informatyki (wymiana twardego dysku, podłączenie komputera do Internetu, konfiguracja gniazd sieciowych)

- wyjaśnia Jolanta Strycharz, koordynator projektu PO WER w Zespole Szkół numer 2 imienia Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu.

Uczniowie tarnobrzeskiego

Wraz z uczniami z klasy 1193 tarnobrzeżanie byli na wycieczce na Neroberg, zakończonej obiadem w popularnej obecnie w Niemczech sieci restauracji Extra Blatt. W ostatnim dniu wizyty w szkole Friedrich-List -Schule, odbyło się spotkanie międzynarodowej grupy z dziennikarką lokalnej gazety, czego efektem jest artykuł zatytułowany „Deutsch polnische Jugendbegegnung” – „Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży”, który ukazał na łamach Wiesbadener Kurier. W czasie tygodniowej mobilności w Niemczech uczniowie tarnobrzeskiej szkoły poznawali też zabytki i atrakcje turystyczne takich miast jak Wiesbaden, Frankfurt oraz Moguncja. W czasie wizyty w szkole partnerskiej uczniowie zaprezentowali przygotowane przed wyjazdem materiały promocyjne o Tarnobrzegu i szkole, w języku angielskim i niemieckim.

- To był tydzień wytężonej pracy, pełen wrażeń, miłych spotkań i rozmów z rówieśnikami z niemieckiej szkoły. Uczniowie z Tarnobrzega zostali bardzo dobrze przyjęci zarówno przez kolegów jak i grono pedagogiczne szkoły Friedrich-List-Schule. Usłyszeli wiele ciepłych słów. Dyrektor Michael Thomas chwalił przygotowanie do zajęć, zaangażowanie w prace projektowe i kulturę osobistą

- wylicza Jolanta Strycharz.

Przedstawiciele tarnobrzeskie szkoły dodają, że są niezmiernie wdzięczni Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji FRSE za zgodę na przedłużenie przedsięwzięcia, które z powodu wybuchu pandemii zostało przerwane w marcu ubiegłego roku – tuż przed wyjazdem do Niemiec.

Wcześniejsze działania projektowe uczniów grupy PO WER to między innymi Konkurs Wiedzy o Niemczech, Konkurs Plastyczny „Typisch deutsch”, przygotowanie przez uczniów materiałów promocyjno-reklamowych i dydaktycznych w języku angielskim i niemieckim takich jak: film o szkole, mini słownik polsko-angielsko-niemiecki „Niezbędnik podróżnika”, ulotka o Tarnobrzegu, ulotka w języku angielskim o ZS nr 2 w Tarnobrzegu, prezentacje PowerPoint na temat systemu szkolnictwa w Polsce i w Niemczech, kurs języka angielskiego oraz kurs języka niemieckiego.

W ramach przygotowania kulturowego do mobilności 16-osobowa grupa uczestników przedsięwzięcia PO WER udała się w ubiegłym roku do Krakowa na całodzienną wycieczkę edukacyjną. W programie wycieczki były zajęcia językowo-kulturowe: warsztaty języka niemieckiego w Instytucie Goethego oraz program oprowadzania po Krakowie przez doświadczonego przewodnika pod kątem związków polsko-niemieckich na przestrzeni dziejów na przykładzie wybranych zabytków architektury Krakowa.

Obecne działania projektowe to upowszechnianie rezultatów przedsięwzięcia wśród młodzieży szkolnej, rodziców, grona pedagogicznego i środowiska lokalnego. 21 grudnia odbędzie się międzynarodowa lekcja online o tematyce świątecznej - video- konferencja naszej grupy PO WER z uczniami klasy1193 Friedrich-List-Schule w Wiesbaden.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie