MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie tarnobrzeskiej "Prymasówki" byli na praktykach zawodowych w Grecji. Czas na zwiedzanie też był - zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Uczniowie Zespołu Szkół numer 1 imienia księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu, czyli popularnej "Prymasówki", zakończyli dwutygodniowe praktyki zawodowe w Salonikach (Grecja), praktyki były realizowane w ramach projektu Programu Erasmus+ i  Europejskiego Korpusu Solidarności.

Uczniowie tarnobrzeskiej "Prymasówki" na praktykach w Grecji

To był trzeci projekt realizowany od początku czerwca ubiegłego roku w ramach akredytacji, kwota dofinansowania wynosiła 57 tysięcy 381 euro. W projekcie wzięło udział 23 uczniów z technikum (technik informatyk, technik usług fryzjerskich, technik obsługi pasażerów) i szkoły branżowej I stopnia (kucharz, fryzjer i sprzedawca).

Uczniowie "Prymasówki" przed wyjazdem brali udział w przygotowaniu: uczęszczali na kurs języka angielskiego oraz warsztaty pedagogiczno-kulturowe, dzięki którym mogli poznać kulturę, jak również zasady savoir-vivre obowiązujące w Grecji. Uczestniczyli również w spotkaniach organizacyjnych oraz wypełniali szereg dokumentów niezbędnych do realizacji projektu.

- W czasie praktyk podnosili swoje kompetencje zawodowe w renomowanych greckich restauracjach i hotelach Privato, Arkon Restaurant, Kantouni Tavern, gdzie mogli zasmakować greckiej kuchni, która jest prawdziwą ucztą dla zmysłów, ale przede wszystkim poznać lokalne przepisy i techniki kulinarne - od tradycyjnych greckich potraw po nowoczesne interpretacje. Wszystko to dało przyszłym kucharzom ogromną inspirację i radość z gotowania. Młodzież odbywająca praktykę najlepszych salonach fryzjerskich Hair Wish, Glow, Fetiche codziennie miała szansę ćwiczyć czesanie i strzyżenie, a także przygotowywanie klientów do różnorodnych zabiegów. Nowe techniki i tajniki stylizacji włosów zainicjowały tworzenie ciekawych fryzur. Uczniowie „Prymasówki” pracowali również w sklepie, gdzie obsługa klienta czy kasy fiskalnej, a także zarządzanie asortymentem nie sprawiało im trudności - mówi Małgorzata Tomczyk, kierownik szkolenia praktycznego w "Prymasówce" i koordynator projektu.

Tolaptop.gr to serwis komputerowy, w którym uczniowie z klasy 4Ti mogli sprawdzić swoje umiejętności w instalacji oprogramowania czy naprawie sprzętu komputerowego. Pracodawcy bardzo życzliwie przyjęli uczniów, chętnie dzielili się swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem, a także pomagali młodzieży w zdobywaniu nowych umiejętności.

Oprócz tego, że młodzież podczas stażu zdobywała nowe doświadczenia zawodowe, miała również możliwość poznać to urokliwe miasto, a także zasmakować greckich specjałów. Przebywając w Salonikach młodzież zwiedziła między innymi Muzeum Kultury Bizantyjskiej, które przybliżyło uczniom bogatą kulturę regionu, Białą Wieżę będącą symbolem miasta, Kościół św. Dymitriusza, baszty więzienne, Rotundę – zagadkowy „mały Panteon”, Łuk i mauzoleum Galeriusza, a także podczas wycieczki mogła podziwiać malownicze wodospady Edessa i zrelaksować się na basenach termalnych. Podczas czasu wolnego cieszyli się promieniami słonecznymi i ciepłym Morzem Egejskim. Piękno, historia, kultura i atrakcje tego malowniczego miasta pozostaną na długo nie tylko na zdjęciach, ale również w pamięci uczniów.

- Zagraniczna praktyka zawodowa jest nie tylko drogą do sukcesu, ale także spełnieniem marzeń. To pełna pracy, wspaniałych widoków i wrażeń przygoda, która dobiegła końca, ale zaowocowała nie tylko podniesieniem kompetencji personalnych i społecznych, a także zdobyciem nowego doświadczenia i zawarciem ciekawych, międzynarodowych znajomości. Pozwoliła uczniom nabrać pewności siebie, szczególnie w wypowiadaniu się w języku obcym, pomogła w pokonaniu słabości i odkryciu własnych możliwości - podkreśla Małgorzata Tomczyk, kierownik szkolenia praktycznego w "Prymasówce" i koordynator projektu.

Na zakończenie praktyk wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk i uczestnictwa w projekcie, dokument Europass-Mobilność potwierdzający nabyte kompetencje i umiejętności. Opiekunami grupy były nauczycielki Katarzyna Grębowiec i Ewa Zwierzyńska. Praktyki były realizowane w ramach Programu Erasmus+ Akcja 1: Kształcenie i szkolenia zawodowe przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Akredytacji Erasmusa na lata 2021 -2027.

- W czasie realizacji projektu zostały osiągnięte zakładane cele główne, czyli podniesienie kompetencji zawodowych, językowych i społecznych uczestników oraz zastosowanie zasad równego traktowania i włączenia społecznego uczniów ze środowisk defaworyzowanych i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki realizacji projektów nasza szkolna społeczność wzmacnia potencjał we współpracy międzynarodowej, promuje wartości związane z tolerancją oraz włączeniem społecznym, co przyczynia się do rozwijania otwartości na inne kultury, poczucia tożsamości narodowej oraz wspólnoty z krajami europejskimi - dodaje Małgorzata Tomczyk.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie