Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie techników wypadli na maturze gorzej niż uczniowie liceów

Zdzisław Surowaniec
LO imienia KEN w Stalowej Woli, ciche w okresie wakacji, zostało właśnie wyremontowane.
LO imienia KEN w Stalowej Woli, ciche w okresie wakacji, zostało właśnie wyremontowane. Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli egzaminy maturalne w szkołach podległych powiatowi stalowowolskiemu zdawało 901 uczniów. Zdało 713 absolwentów liceów i techników. Ci, którzy zdali, stanowili 79,13 proc. zdających. Średnia krajowa wynosiła 75,5 proc., a na Podkarpaciu 74,5 proc.

88,42 % zdało

W Stalowej Woli w liceach podległych starostwu powiatowemu, matury zdało 88,42 % uczniów, w technikach ten wskaźnik wyniósł 65,62 %, w technikum uzupełniającym 20 %. Średnia tych, którzy zdali wyniosła 79,13 %. Średnia krajowa wyniosła 75,5 %., a na Podkarpaciu 74,5 %.

Wśród klas licealnych na 544 uczniów zdało 481, co stanowiło 88,42 proc. Bezkonkurencyjne okazało się Liceum Ogólnokształcące imienia Komisji Edukacji Narodowej, gdzie spośród 306 maturzystów zdało ich 97,38 proc. Szkoła od lat należy do najlepszych i przoduje w rankingach.

LEPSZY OD ŚREDNIEJ

Wynik lepszy od średniej krajowej zaliczyli także licealiści w Zespole Szkół Nr 1, zwanym "przy basenie". Ci, którzy zdali, stanowili 78,65 spośród 178 zdających. Natomiast licealiści w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 czyli w "budowlance", którzy przeszli przez egzaminacyjne sito stanowili 72 proc. spośród 60 zdających.

Gorsze efekty osiągnęli uczniowie techników. W "budowlance" na 104 zdających, zdało 77 czyli 74 proc. "Przy basenie" na 22 techników zdało 63,64 proc. W Centrum Edukacji Zawodowej na 112 uczniów zdało 78 czyli 69,64 proc. Najgorzej było w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3, zwanym "ekonomikiem". Tu na 112 zdających zdało 62 czyli 54,39 proc. W sumie wśród techników zdało 65,62 proc. uczniów. Pogrom odbył się w technikum uzupełniających, gdzie na pięciu uczniów, zdał tylko jeden.

NIESPRAWIEDLIWE OCENY

Jak nam powiedział nauczyciel "ekonomika" matura niesprawiedliwie oddaje poziom nauczania. Licea i technika zdają ten sam egzamin (kiedyś były to dwa różne sprawdziany), kiedy specyfika tych szkół jest różna.

Były minister edukacji prof. Mirosław Handke na pytanie w "Rzeczpospolitej" dlaczego matura wypada gorzej w technikach, odpowiedział: - Nie da się dwóch rzeczy jednocześnie zrobić dobrze: albo będzie się uczyło zawodu, albo przygotowywało do matury. Dlatego w reformie edukacji rządu prof. Buzka proponowano tylko jeden typ szkoły z maturą: liceum. Dzisiejsze technikum miało być szkołą pomaturalną. Szkoły przygotowujące do zawodu nie mnogą dać jednocześnie takiego wykształcenia ogólnego, które daje szanse na podjecie i ukończenie dowolnego kierunku studiów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie