MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze Stalowej Woli nauczą się włoskiej kuchni na... Sycylii

Zdzisław Surowaniec
Uczniowie szkoły Pietro Pizza.
Uczniowie szkoły Pietro Pizza. archiwum
Paweł Ciołkosz, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Numer 3 w Stalowej Woli zwanego ekonomikiem, przebywał we Włoszech w Palermo na Sycylii. Celem było nawiązanie współpracy z organizacją Centro Studi ed Inizjative Europo, odpowiedzialnej za przygotowanie praktyk zawodowych naszych uczniów.

Uczniowie ze Stalowej Woli będą odbywać praktyki we włoskich zakładach pracy, ponadto kilka dni będą pracować w szkole w Palermo, która profilem kształcenia zbliżona jest do stalowowolskiego ekonomika. Pietro Pizza to jedna z największych szkól hotelarsko-gastronomicznych na Sycyli, ma 2700 uczniów.

POZYSKANIE GIMNAZJALISTÓW

Dyrektor nie ukrywa, że zależy mu także na pozyskiwaniu gimnazjalistów poprzez tworzenie atrakcyjnej oferty. - A z uczestnictwa w programach unijnych chcemy uczynić swój znak rozpoznawczy. Wychodzimy także naprzeciw oczekiwaniom przyszłych uczniów naszej szkoły. Mamy za sobą sondaże, z których wynika, że przy wyborze szkoły uczniowie i ich rodzice zwracają uwagę na to czy w szkole trwa międzynarodowa wymiana i czy szkoła bierze udział w projektach unijnych - stwierdził dyrektor.

- Przez kontakt ze szkołą w Palermo możemy podglądać inne metody zarządzania, sposoby rozwiązywania konkretnych szkolnych problemów, korzystać z tradycji kuchni włoskiej. Nasi kucharze będą się uczyć przygotowywania potraw z owoców morza, które w Palermo można kupić wprost na targu rybnym - stwierdza dyrektor ekonomika.

SYCYLIA WE WRZEŚNIU

Szkoła na Polnej jest w trakcie realizacji programu praktyk we Frankfurcie, dlatego wyjazdy uczniów na Sycylię planowane są od września 2014 roku. Ustalony termin jest bardzo dogodny, bo uczniowie zdążą jeszcze na koniec sezonu turystycznego. - A przecież nie samą praktyką zawodową uczeń żyje - uśmiecha się dyrektor.

- Bezpośredni kontakt młodych ludzi z ich rówieśnikami z innych państw to kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej. Najskuteczniejsza metoda walki ze stereotypami to wiedza i poznanie. Niechęć wynika przecież głównie z niewiedzy. Program daje szansę młodemu człowiekowi na pełną identyfikację z Europą - snuje refleksję dyrektor Ciołkosz.

W WIEŻY BABEL

W programie uczestniczyć będą uczniowie, którzy z racji zamieszkania nie mają na co dzień kontaktów z cudzoziemcami. - Przez taki wyjazd ktoś, kogo określa się jako "inny" przestaje być "obcy". To wreszcie znakomity trening dla młodego człowieka, który w przyszłości, być może, będzie pracował w takiej "wieży Babel" i będzie musiał umieć się w takiej sytuacji znaleźć - uważa dyrektor ekonomika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie