Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udana impreza na 35-lecie Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli z występami zespołów

Zdzisław Surowaniec [email protected]
Na scenie amfiteatru chór Gaude Vitae, złożony ze stalowowolskich seniorów, odnoszący sukcesy w kraju.
Na scenie amfiteatru chór Gaude Vitae, złożony ze stalowowolskich seniorów, odnoszący sukcesy w kraju. Zdzisław Surowaniec
Spółdzielczy Dom Kultury, należący do Spółdzielni Mieszkaniowej, obchodzi jubileusz 35-lecia istnienia. W niedzielę w amfiteatrze zaprezentowały się zespoły tu działające. Swoimi talentami pochwalili się także instruktorzy, którzy tańczą, grają, malują i śpiewają.
Widownia amfiteatru Spółdzielczego Domu Kultury wypełniła się w niedzielę widzami, którzy oglądali występy zespołów.
Widownia amfiteatru Spółdzielczego Domu Kultury wypełniła się w niedzielę widzami, którzy oglądali występy zespołów. Zdzisław Surowaniec

Widownia amfiteatru Spółdzielczego Domu Kultury wypełniła się w niedzielę widzami, którzy oglądali występy zespołów.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Działalność kulturalna mającej pięćdziesiąt sześć lat Spółdzielni Mieszkaniowej należy do jej zadań statutowych. - Od trzydziestu pięciu lat pracujemy na rzecz kultury, sportu i rekreacji. Te poczynania stanowią znaczną część działalności pozagospodarczej Spółdzielni Mieszkaniowej i przez wiele lat określane były jako działalność wychowawcza, bo według idei spółdzielczości, która jeszcze w XIX wieku była powołana do życia, spółdzielczość, nie tylko mieszkaniowa, ale każda spółdzielczość, miała w swoim zadaniu wykonywanie zadań gospodarczych, ale również stawiała sobie cel wychowywanie swoich członków, wychowywanie społeczeństwa - powiedziała prezes spółdzielni Krystyna Czubak.

Przypomniała, że w 1959 roku została powołana do istnienia Spółdzielnia Mieszkaniowa i już po roku została podjęta również działalność wychowawcza, początkowo w świetlicy w budynku przy Staszica 16. Potem powstał Osiedlowy Dom Kultury, który przekształcono w Spółdzielczy Dom Kultury w październiku 1980 roku. Początkowo SDK funkcjonował pod kierownictwem Stanisławy Bieńko-Stachyry. Od kwietnia 1981 roku dyrektorem placówki była Bogusława Herdzik. Od stycznia 2015 roku dyrektorem placówki jest Józef Sroka, który w tej placówce angażował się w działalność wystawienniczą czy scenograficzną. W 1988 roku została mu powierzona funkcja kierownika.

W Spółdzielczym Domu Kultury odbywały się ciekawe wystawy, koncerty, występy teatralne, gościli tam Alicja Majewska, Ewa Bem, TSA, Lombard, Perfect. Przy różnego rodzaju piknikach, przeglądach bądź innego typu imprezach można od lat podziwiać młodych artystów, którzy w SDK często stawiają pierwsze kroki, śpiewając i tańcząc. Ważną imprezą jest Powiatowy i Wojewódzki Przegląd Zespołów Szkolnych "O Gęsie Pióro", konkurs "Pamiętajcie o ogrodach i balkonach" czy projekt "Kamień życzliwości". Przez Dom Kultury przewinęły się dziesiątki tysięcy ludzi.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny ocenił: - Spółdzielczy Dom Kultury jest ważną częścią miasta i na przestrzeni 35 lat wychowywał młodzież, animował seniorów, wspierał działalność kulturalną. Serdecznie dziękuję za tę wielką pracę właśnie tutaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie