Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulanów. Epidemia koronawirusa ograniczyła flisacką barbórkę do mszy świętej odpustowej

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Tratwa flisacka zbudowana przez ulanowskich flisaków według odwiecznych tradycyjnych wzorów
Tratwa flisacka zbudowana przez ulanowskich flisaków według odwiecznych tradycyjnych wzorów Andrzej Łada
Ze względu na trwającą pandemię Covid i dużą liczbę zakażeń, Rada Bractwa Flisackiego pod wezwaniem świętej Barbary postanowiła, że uroczystości barbórkowe zostaną ograniczone tylko do Mszy świętej odpustowej o godzinie 11 w kościele parafialnym w Ulanowie.

- Niech w tych trudnych czasach święta Barbara, patronka flisaków, ma nas wszystkich w swojej opiece – powiedzieli Kamil Chmielowski – cechmistrz bractwa wraz z Rada Bractwa.

8 września minęło 30 lat od reaktywacji Bractwa Flisackiego. To właśnie 8 września 1991 roku odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie członków nowego stowarzyszenia. Od samego początku istnienia Bractwo dążyło do kultywowania historycznych tradycji flisackich miasta Ulanów, jak również rozwijania i kultywowania współczesnych form tej tradycji i propagowania jej w swoim środowisku.

„Te 30 lat to okres ciągłego rozwoju, realizowania zamierzonych celów, kultywowania tradycji i dbania o rozwój lokalnej społeczności. To czas wytężonej pracy i efektów które ona przynosiła. Jako stowarzyszeniu udało się zrealizować dziesiątki flisów po rzekach takich jak San, Wisła, Odra, uzyskać wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego oraz złożyć aplikację na Światową Listę UNSECO i otrzymać nominacje do wpisu "Tradycji Flisackich" już w 2022 roku” - czytamy we wspomnieniu.

Bractwo włączało się w organizacje imprez takich jak Ogólnopolskie Dni Flisactwa, Międzynarodowy Zjazd Flisaków, obchody ku czci Świętej Barbary. Flisacy każdego roku uczestniczyli w świętach kościelnych. - Przez te 30 lat udało się nam zrealizować wiele inicjatyw, z których dzisiaj jesteśmy dumni. Jednak nie udałoby się tego dokonać, gdyby nie osoby, które tworzyły Bractwo, należą do Bractwa albo też na różny sposób wspierają nas. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju naszego Bractwa Flisackiego – powiedział Cechmistrz Bractwa Flisackiego Kamil Chmielowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie