Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa z operatorem telefonii komórkowej? Nie daj się naciągnąć

opr. /and/
Czy "lojalka" na dwa lata, zgodnie z którą co miesiąc płacimy 100 złotych, aby dostać telefon warty około 900 złotych, naprawdę się opłaca? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się podpisać umowę.

Jak przenieść numer do innego dostawcy usług?

Jak przenieść numer do innego dostawcy usług?

Wniosek o przeniesienie numeru składamy do nowego dostawcy usług (czyli tego, do którego zamierzamy przenieść numer). Nowy dostawca usług, po udzieleniu mu pełnomocnictwa, dokona za nas wszelkich czynności niezbędnych do przeniesienia numeru, w tym między innymi zakończy stosunek umowny ze starym dostawcą usług.
Wniosek złożony osobiście w jednostce dostawcy dedykowanej do obsługi klientów, musi zostać rozpatrzony w terminie 6 godzin roboczych (sieci ruchome) oraz 1 dnia roboczego (sieci stacjonarne).
Pozytywne rozpatrzenie wniosku abonenta i podpisanie umowy z nowym dostawcą obliguje go do przeniesienia numeru najpóźniej w terminie 1 dnia roboczego (sieci ruchome) lub 7 dni roboczych (sieci stacjonarne) od dnia zawarcia umowy, chyba, że wskażemy późniejszy termin.
Przeniesienie numeru jest bezpłatne

Kończy ci się umowa na telefon komórkowy i często odbierasz telefony od operatora, że przygotował specjalną ofertę, doceniając fakt, że jesteś jej długoletnim klientem i systematycznie płacisz rachunki. Taką propozycję warto rozważyć, ale tylko jeśli warunki są rzeczywiście atrakcyjne.

PORÓWNAJ OFERTY
Jeśli dokładnie przyjrzysz się ofertom, to niejednokrotnie okazuje się, że lepsze warunki na zakup nowego telefonu i abonamentu dostają nowi klienci niż ci już raz złowieni przed kilkoma laty.
Zanim więc zaczniesz rozmowę o przedłużeniu umowy przygotuj się do niej dokładnie. Przede wszystkim przeanalizuj swoje rachunki. Być może masz nie najlepiej dobraną taryfę i często masz w niej "darmowe" minuty, których w ogóle nie wykorzystujesz. W takim przypadku trzeba przemyśleć ile Cię faktycznie kosztuje taka darmowa minuta i czy nie lepiej przy okazji podpisania umowy nieco ją obniżyć?
Być może sytuacja jest odwrotna - bezpłatnych minut w taryfie masz za mało. Gdy one się kończą, te ponad limit są liczone po znacznie wyższych cenach niż obecnie widzimy to w reklamach ofert na kartę. Zobacz, czy nie warto zmienić abonament na taki, w ramach którego doliczono by więcej minut. Jest niemal pewne, że od momentu podpisania ostatniej umowy twój operator wprowadził nowe taryfy - możesz to sprawdzić na stronach internetowych.

Pamiętaj też, że inaczej rozliczane mogą być minuty i SMS-y wykonywane do numerów w Twojej sieci, inaczej do obcych sieci, a jeszcze inaczej do Play. Upewnij się więc, jakich połączeń dotyczy przedstawiana Ci oferta.

NOWY TELEFON?
Zwykle przy przedłużeniu umowy operator namawia na kupno nowego telefonu. Zanim "złapiemy" najnowszy model z bajerami lepiej zastanowić się jakich funkcji aparatu potrzebujemy najbardziej. Nie daj się przekonać sprzedawcy, że telefon jest dobry, bo ma wiele funkcji - obecnie nawet najprostsze telefony są bogato wyposażone.
Jeśli jednak korzystasz z niskiej taryfy, to nie łudź się, że dostaniesz propozycję kupna telefonu ze średniej półki za małe pieniądze. Nawet jeśli jesteś klientem sieci przez kilka lat, to nadal obowiązuje zasada, że przy niskim zobowiązaniu dostaniesz tani telefon. Im abonament wyższy, tym oferują droższe urządzenia.

Zawsze jednak trzeba pamiętać, że cena detaliczna telefonu u operatora ma się tak do ceny rynkowej danego modelu jak pięść do nosa. Ceny elektroniki użytkowej, w tym telefonów komórkowych, spadają niemal z dnia na dzień. Jednak operatorzy stosują zawyżone ceny, by kusić klienta wielkimi rabatami i naliczać wysokie kary umowne.

Ważne

Ważne

Nigdy nie podejmuj decyzji pochopnie. Gdy poznasz ofertę, daj sobie dzień lub dwa na zastanowienie się nad nią. Poproś o kopie umów, regulaminów i cenników, przejrzyj je w domu i porównaj z ofertami innych sieci.

NOWA LOJALKA
Jeśli z salonu wyjdziemy jednocześnie z nową umową i dodatkowym sprzętem to jesteśmy uwiązani średnio na dwa lata. Nie wiadomo, czy aż tak długo przeżyje kupiony świeżo telefon, a abonament trzeba będzie płacić. Może lepiej zrezygnować z kupna słuchawki, zwłaszcza, że jej atrakcyjna cena jest sprawą czysto umowną? A nowy telefon na wolnym rynku możemy kupić już za kilkaset złotych. Warto policzyć ile będzie kosztował aparat "za złotówkę", gdy podpiszemy umowę na dwa lata.

Przedłużenie umowy bez kupna nowego aparatu ma plusy - operator chętnie nam dołoży darmowych minut, SMS-ów, może nawet powiększy pakiet na przesył danych i skróci czas obowiązywania umowy. W rezultacie może się okazać, że zadowoli nas tańszy abonament, a my nie będziemy tak mocno przywiązani do operatora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Umowa z operatorem telefonii komórkowej? Nie daj się naciągnąć - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie