Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijne wsparcie dla szpitala w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podpisanie umowy na przekazanie szpitalowi 10 milionów złotych dofinansowania, z lewej wicemarszałek Bogdan Romaniuk, dyrektor szpitala Edward Surmacz i starosta Janusz Zarzeczny
Podpisanie umowy na przekazanie szpitalowi 10 milionów złotych dofinansowania, z lewej wicemarszałek Bogdan Romaniuk, dyrektor szpitala Edward Surmacz i starosta Janusz Zarzeczny Zdzisław Surowaniec
Znalazły się pieniądze na dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów. Czas najwyższy, bo stary blok operacyjny miał warunkowe dopuszczenie, co jakiś czas odnawiane.

Wartość inwestycji to 21,28 miliona złotych. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 czyli mówiąc krótko z unijnej kasy na „polepszenie jakości świadczonych usług zdrowotnych”, powiat stalowowolski otrzymał decyzję Zarządu Województwa Podkarpackiego dofinansowanie w wysokości blisko 10 milionów złotych. Kwotę 11,2 miliona złotych zapewni powiat stalowowolski.

Nie obejdzie się bez kredytu i zadłużenia powiatu. - Ale na taki cel nie boję się zadłużać powiatu - stwierdził starosta Janusz Zarzeczny. Wspomniał, że powiat otrzymał pełną pulę tego, co można było dostać z unijnego dofinansowania. - To najważniejsza inwestycja w powiecie, potrzebujemy jej jak powietrza - ocenił starosta. Zagrożenie dla inwestycji starosta widzi w tym, aby zechcieli się zgłosić chętni do przetargu, a wyłoniony wykonawca dokończył prace w terminie czyli do końca przyszłego roku.

Obecny na podpisaniu umowy wicemarszałek podkarpacki Bogdan Romaniuk gratulował władzom powiatu stalowowolskiego dobrego przygotowania projektu, co było podstawą przyznania wsparcia finansowego.

Projekt przewiduje realizację inwestycji, która polega na częściowym zagospodarowaniu, wybudowanego w 2006 roku Pawilonu Diagnostyczno – Zabiegowego, w celu dostosowania go do obowiązujących przepisów, istniejących w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli: bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni. Na całej powierzchni drugiego piętra tego pawilonu powstanie nowoczesny blok operacyjny, składający się z pięciu sal operacyjnych, sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) na sześć stanowisk i trzech sal zabiegowych pracowni endoskopowej, w tym jednej sali endoskopowej, przeznaczonej do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu rentgenowskiego.

Na części parteru Pawilonu Diagnostyczno – Zabiegowego powstanie nowoczesna centralna sterylizatornia, która w celu umożliwienia bezpośredniego transportu narzędzi pomiędzy blokiem operacyjnym i sterylizatornią, będzie połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi dźwigami towarowymi, przy zachowaniu rozdziału dróg „czystych” od „brudnych”. Powierzchnia całkowita nowych, wybudowanych i wyposażonych pomieszczeń wyniesie 2 tysiące 390 metrów kwadratowych.

W zakres projektu, oprócz prac budowlanych, wchodzi też wymiana istniejącej, przestarzałej aparatury i sprzętu medycznego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz doposażenie tych komórek organizacyjnych w nowoczesną aparaturę medyczną. Realizacja tego projektu planowana jest w okresie od stycznia do października 2018 roku.

Po zrealizowaniu projektu polepszeniu ulegną warunki pracy personelu medycznego, zwiększy się komfort leczonych pacjentów, wykonywana będzie większa ilość operacji w znacznie podwyższonych standardach sanitarnych niż obecnie. To przełoży się na lepszą jakość zabiegów, ich skuteczność i sterylność. Przedsięwzięcie to wpłynie na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców północnej części Podkarpacia.

- W tej kadencji powiat wyda 50 milionów złotych na szpital. Potrzeba drugie tyle, aby był to szpital XXI wieku - ocenił starosta Janusz Zarzeczny.

Szpital w Nisku zostanie doposażony w sprzęt i aparaturę medyczną. Dzięki temu poprawi się jakość świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, a także dostępność do diagnostyki i nowoczesnych procedur medycznych.

Za ponad 6,5 miliona złotych szpital w Nisku zakupi między innymi aparaturę medyczną do diagnostyki obrazowej, wraz ze sprzętem do ucyfrowienia, sprzęt medyczny na blok operacyjny i sale operacyjne. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie ponad 5,35 miliona złotych. Zostaną zakupione tomograf komputerowy, aparat RTG, aparaty USG, laparoskop chirurgiczny, laparoskop ginekologiczny, czy zestaw narzędzi do mikrochirurgii ręki.

Zakup aparatury medycznej pozwoli na diagnozowanie pacjentów, szybkie rozpoznawanie chorób, a tym samym odpowiednio ukierunkowane leczenie. Kupowana aparatura posłuży do udzielania świadczeń wysoko specjalistycznych.

ZOBACZ TAKŻE:
Wypadek na przejeździe kolejowym w Bartoszowie

(Źródło: gazetawroclawska.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie