Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowa wystawa twórcy narodowej demokracji w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Wystawa prezentująca działalność Romana Dmowskiego.
Wystawa prezentująca działalność Romana Dmowskiego. Zdzisław Surowaniec
W hallu Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli otwarta została w piątek wystawa poświęcona postaci Romana Dmowskiego, wybitnego polityka, męża stanu i współtwórcy niepodległej Polski.

Ideolog Narodowej Demokracji

Roman Dmowski (1864-1939) - wybitny polityk, mąż stanu, współtwórca niepodległej Polski. Minister Spraw Zagranicznych RP, poseł na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy. Delegat Polski na konferencję paryską w 1919 r. i sygnatariusz traktatu pokojowego w Wersalu. Członek Rady Obrony Państwa w czasie inwazji bolszewickiej 1920 r. Współzałożyciel i ideolog Narodowej Demokracji. Doktor nauk przyrodniczych, oraz doktor honoris causa na Uniwersytecie w Cambridge oraz Poznaniu. Pisarz polityczny, autor m.in. "Myśli nowoczesnego Polaka" (1903), "Niemcy, Rosja i kwestia polska" (1908), "Polityka polska i odbudowanie państwa" (1925).

Prezydent Andrzej Szlęzak i dziennikarz Rafał Ziemkiewicz.
Prezydent Andrzej Szlęzak i dziennikarz Rafał Ziemkiewicz. Zdzisław Surowaniec

Prezydent Andrzej Szlęzak i dziennikarz Rafał Ziemkiewicz.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, przy wsparciu finansowym Stalowej Woli, składa się z kilkudziesięciu archiwalnych zdjęć, korespondencji politycznej i prywatnej oraz innych pamiątek związanych z życiem i działalnością Romana Dmowskiego.

Wystawa jest oczkiem w głowie prezydenta Andrzeja Szlęzaka, który nie kryje swojej fascynacji postacią Dmowskiego. Ale ma wielu naśladowców. Na otwarcie wystawy przybyło wiele osób. Między innymi 95-letnia Maria Mirecka-Loryś, z rodu Mareckich, którzy odegrali znaczącą rolę w historii ruchu narodowego.

Ekspozycję zaprezentował Jan Engelgard, kurator wystawy, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie. Po Stalowej Woli ekspozycja trafi do kolejnych miast. Po otwarciu ekspozycji uczestnicy zaproszeni zostali do sali, gdzie obejrzeli film o Romanie Dmowskim. Prezentował on człowieka, który rezygnował z walki o wolność w okresie zaborów, która wykrwawiała naród. Stworzył podwaliny ruchu, który prowadził do niepodległości. Jednak Dmowskiemu pamięta się także niechęć do Żydów, która pod koniec jego życia nabrała bardzo wyraźnego charakteru.

Na finał spotkania prelekcję "Aktualność myśli Romana Dmowskiego" wygłosił dziennikarz "Rzeczpospolitej" Rafał Ziemkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie