Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uporczywa walka z papierosowym nałogiem

KLAUDIA TAJS [email protected]
Renata Bajor pedagog w Zespole Szkół imienia ks. Staszica w Tarnobrzegu do obchodów przygotowuje się od kilku lat. Uczestnicy dzisiejszej (czwartkowej) akcji w Staszicu obejrzą między innymi ciekawą wystawę.
Renata Bajor pedagog w Zespole Szkół imienia ks. Staszica w Tarnobrzegu do obchodów przygotowuje się od kilku lat. Uczestnicy dzisiejszej (czwartkowej) akcji w Staszicu obejrzą między innymi ciekawą wystawę. Klaudia Tajs
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. O szkodliwości palenia wiedzą wszyscy, ale palaczy mamy ciągle wielu.

Happeningi, konkursy i spotkania z lekarzami pulmonologami, to tylko część imprez, jakie będą organizowane w naszym regionie z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu". Tradycyjnie najwięcej spotkań i prelekcji odbędzie się w szkołach średnich, w których przybywa palaczy.

Od 1991 roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Tysiące palaczy starają się wytrwać ten jeden dzień w niepaleniu, a część z nich przestaje w ogóle palić. W tym roku dzień ten przypada na 17 listopada. Według badań specjalistów, statystyczny palacz podejmuje nawet siedem bezskutecznych prób rzucenia palenia zanim uda mu się przezwyciężyć uzależnienie. Zaledwie od 3 do 5 procent palaczy, którzy rzucili palenie bez jakiegokolwiek wsparcia nie wraca do palenia w okresie od 6 do 12 miesięcy. Podstawą skutecznego rzucenia palenia jest motywacja osoby palącej i pełna informacja na temat trudnej drogi wychodzenia z nałogu.

SZKODY WEWNĄTRZ I NA ZEWNĄTRZ

Ten czwartek, staje się okazją do przypomnienia o szkodliwości palenia. Do wyliczenia strat, jakie w naszym organizmie czynią trujące substancje. Strat, które jak alarmują pulmonolodzy jest coraz więcej. - Palenie powoduje wzrost możliwości wystąpienia schorzeń naczyń wieńcowych jak zawały czy udary - wylicza Andrzej Piotrowicz, pulmonolog. - To także możliwość wystąpienia chorób płuc jak nowotwory czy choroba obturacyjna płuc.

Ale wnętrze organizmu to nie wszystko. W przypadku palaczy cierpi także uroda. Cera staje się szara i ziemista. Włosy tracą połysk. Charakterystyczny dla palaczy jest nieświeży oddech i brązowy osad na zębach.

NIE WARTO PALIĆ

O szkodliwości palenia będą mówili lekarze i pracownicy Sanepidu. W tarnobrzeskim Zespole Szkół imienia ks. Staszica, organizatorzy akcji postawili na obraz. - Dlatego jak najmniej słów, a jak najwięcej obrazów za pośrednictwem, których chcemy dotrzeć do młodych ludzi - zapowiada Renata Bajor, szkolny pedagog. - Będzie happening "Nie wiąż się z papierosem". Będą drastyczne filmy o skutkach palenia tytoniu. Przygotujemy także kilka innych niespodzianek, które zaoferujemy naszej młodzieży i pracownikom, bo oni także palą.

W Nowej Dębie obchody organizowane są od 2001 roku. Wszystko za sprawą Barbary Moskalewicz, która w miejscowym szpitalu zajmuje się promocją zdrowia. W tym roku odbędzie się jubileuszowa dziesiąta edycja akcji. - Zaczęło się od współpracy z Fundacją Promocji Zdrowia przy Centrum Onkologii w Warszawie - wspomina pomysłodawczyni akcji. - Akcja przyjęła się i co roku włącza się do niej oraz większa liczba ludzi.

W piątek, hala Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie w południe zamieni się w salę wykładową, w której doktor Dariusz Piskorz przedstawili prezentacje miltumedialną na temat biernego palenia. Odbędzie się także sąd nad papierosem, a laureaci najciekawszego plakatu w konkursie poświęconym szkodliwości biernego palenia, odbiorą nagrody.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców, którzy w ramach akcji otrzymają owoce, będą mogli dokonać pomiaru ciśnienia krwi i wiele innych ciekawych badań, przeznaczonych szczególnie dla palaczy. Ciekawostką będzie stoisko z pomiarem tlenku węgla w płucach za pomocą smokolayzera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie