Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, żmija zygzakowata atakuje nie tylko w lesie. Można ją spotkać w przydomowych ogródkach i na działkach

OPRAC.:
Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Żmija zygzakowata
Żmija zygzakowata arc
Żmiję zygzakowatą, jedynego jadowitego węża w Polsce, możemy spotkać nie tylko w lesie, ale też w naszym ogródku, na działce. Najłatwiej rozpoznać ją po charakterystycznym zygzaku na grzbiecie. Osiąga ok. 80 cm długości. Jak postępować, gdy spotkamy ją na swojej drodze? Radzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą?

Najłatwiej rozpoznać ją po charakterystycznym zygzaku na grzbiecie. Osiąga ok. 80 cm długości. Możemy ją spotkać w 3 odmianach barwnych: brązowej i szarej (w różnych odcieniach tych kolorów) oraz czarnej – ta jednak występuje najrzadziej.
Co zrobić gdy natkniemy się na żmiję, radzi Łukasz Zych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach

- Spotykając żmije należy przede wszystkim zachować spokój i nie zbliżać się do niej. Wówczas żmija sama powinna się od nas oddalić - mówi Łukasz Zych.

Jak opowiada, żmije możemy spotkać na wszelkiego rodzaju terenach otwartych, m.in. łąkach, obrzeżach lasów, na polach uprawnych.

- W otoczeniu człowieka bywa spotykana w miejscach o wysokiej trawie oraz tam, gdzie może się łatwo ukryć, takich jak składowiska drewna czy sterty kamieni. Aby nasze przydomowe ogródki nie stały się atrakcyjnym miejscem dla żmij, wystarczy je uporządkować oraz regularnie wykaszać trawę - radzi Łukasz Zych.

Musisz to wiedzieć

Jak postępować w przypadku ukąszenia

Warto wiedzieć, co zrobić, kiedy ukąsi nas żmija zygzakowata:

  • należy unieruchomić pokąsaną kończynę (żmija atakuje zwykle do wysokości kostek)
  • wezwać pomoc medyczną
  • można również zastosować opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia.

- Ukąszenie w przypadku dorosłego, zdrowego człowieka powinno obyć się bez komplikacji. Większą czujność należy zachować w odniesieniu do ukąszonych dzieci, osób starszych, osób z chorobami serca czy będących pod wpływem alkoholu - przestrzega Zych.

Zobacz koniecznie

Żmija jest gatunkiem chronionym

Warto pamiętać, że żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym, objętym częściową ochroną gatunkową. W celu jej ochrony ustanowiono szereg zakazów, takich jak zakaz umyślnego zabijania i okaleczania, zakaz chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij. Złamanie tych zakazów jest traktowane jako wykroczenie, jego popełnienie wiąże się z orzeczeniem kary aresztu lub grzywny.

Głównym pożywieniem żmii są gryzonie, takie jak myszy i norniki, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia człowieka. Obecność tych gadów w naszym otoczeniu świadczy o tym, że nasz lokalny ekosystem jest w dość dobrej kondycji.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga, żmija zygzakowata atakuje nie tylko w lesie. Można ją spotkać w przydomowych ogródkach i na działkach - Dziennik Zachodni

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie