Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na świąteczne pożyczki!

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Świąteczny kredyt to łatwy przypływ gotówki, ale i ukryte koszty, o których firma kredytowa nie mówi nic.

W grudniu Polacy zaciągnęli o jedną trzecią więcej pożyczek niż zwykle. Większość z nich to świąteczne promocyjne kredyty. Czy przedświąteczna gorączka jest rzeczywiście dobrym czasem na pożyczanie pieniędzy?

Co drugi Polak jest już zadłużony, a połowa z nich w takim stopniu, że ma problem ze spłacaniem swoich pożyczek. Kredyt jest dla wielu rodzin "kołem ratunkowym", dzięki któremu mogą zorganizować wigilijną kolację oraz zakupić świąteczne prezenty.

CZY SIĘ ZADŁUŻAMY?

Październik jest miesiącem oszczędzania, grudzień czasem wielu wydatków. Według badań przeprowadzonych przez organizatorów akcji "Nasze długi" aż 45 procent Polaków ma obecnie większe problemy finansowe niż przed rozpoczęciem kryzysu ekonomicznego. 77 procent badanych uważa, że osoby, które zaciągnęły kredyty przed rozpoczęciem kryzysu, mają większe kłopoty z ich spłaceniem, aż 26 procent Polaków ma zaległości w spłacie zadłużenia, a co drugi z nich musi brać kolejny kredyt, żeby załatać dziurę w domowym budżecie.

Mieszkańcy Podkarpacia nie lubią się zadłużać. Wynika to przede wszystkim z tego, że nasze zarobki są zdecydowanie niższe niż mieszkańców innych regionów Polski. Najwięcej jesteśmy winni fiskusowi oraz bankom, ale nie płacimy też regularnie za czynsz, wodę, światło oraz gaz.

ZASTANÓWMY SIĘ DWA RAZY

W bankach naszego regionu pod koniec roku tradycyjnie zwiększa się liczba osób, które decydują się wziąć kredyt. - Jesienią zwykle zauważalny jest wzrost liczby osób, które pożyczają pieniądze w naszym banku. Nie ma tutaj też żadnej reguły, czy są to mieszkańcy miasta, czy też mniejszych miejscowości. W końcu zbliżają się święta, które są okresem, kiedy wydajemy znacznie więcej pieniędzy - opowiada Zygmunt Czerwiński, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Tarnobrzegu.

Co wystarczy do tego, żeby otrzymać w danym banku choćby kilka tysięcy złotych pożyczki? - Najważniejsze jest udokumentowanie stałego źródła zarobków. Nasz bank nie może sobie pozwolić na formę szybkiego kredytu w pięć minut. Właśnie dzięki trzymaniu dyscypliny w przyznawaniu kredytów tylko 2,5 procent kredytobiorców ma potem problemy z terminową spłatą długu - mówi prezes zarządu.

Jak dodaje, zwykle kłopoty z oddaniem pieniędzy wiążą się głównie ze zdarzeniami losowymi, na które czasami nie mamy wpływu. - Naprawdę niewielki odsetek kredytobiorców to klienci, którzy wpadli w pułapkę ciągłego zadłużenia - tłumaczy Zygmunt Czerwiński.

UKRYTE KOSZTY

Ekonomiści przestrzegają przed szarżowaniem i braniem nieprzemyślanych pożyczek. - Banki tuż przed świętami będą nas kusiły atrakcyjnym oprocentowaniem, ale o wysokiej marży i innych ukrytych kosztach już nie mówią. Są to zazwyczaj kredyty łatwo dostępne, a nierzadko do podpisania umowy wystarczy tylko dokument ze zdjęciem - mówi Tomasz Soliński, ekonomista z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Jeśli już pożyczka jest nam potrzebna to zaciągajmy kredyty w niewielkich kwotach, w małych bankach spółdzielczych, które żyją z drobnych klientów. Zazwyczaj oprocentowanie i koszty kredytu są tutaj niższe niż w dużych, sieciowych bankach.

- Odradzam wybór kredytów wyłącznie na podstawie wysokości oprocentowania. Liczmy całość kosztów kredytu - wyjaśnia Tomasz Soliński. - Szczególnie w okresie świątecznym, kiedy banki będą obniżać oprocentowanie. Odradzam zaciąganie pożyczek w firmach zajmujących się tylko i wyłącznie kredytami. Pamiętajmy, te firmy biorą pieniądze od banków i w ten sposób płacimy podwójnie: koszty bankowe i zarobek firmy pożyczkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie