Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 2021 roku ma być gotowa S19 Lasy Janowskie - Nisko

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Poseł Rafał Weber (z lewej) i europoseł Tomasz Poręba na konferencji w Stalowej Woli.
Poseł Rafał Weber (z lewej) i europoseł Tomasz Poręba na konferencji w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Droga szybkiego ruchu S-19 przechodząca przez nasz region będzie częścią Via Carpathia z północy Europy na południe.

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie podkarpackiego europosła Tomasza Poręby na temat infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej - przekazał nam informację stalowowolski poseł Rafał Weber. Decyzja ma znaczenie dla Podkarpacia.

W przyjętym sprawozdaniu znalazło się wezwanie do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o zajęcie się pilną potrzebą wzmocnienia infrastruktury drogowej wzdłuż wschodniej granicy Unii w tym jak najszybszą budową drogi Via Carpathia. Częścią Via Carpatia będzie droga szybkiego ruchu S19, z ktorą Stalowa Wola i Nisko będzie mieć połączenie przez obwodnicę.

- To prawdziwy przełom w podejściu do Via Carpathia o budowę której zabiegam w Brukseli od wielu lat. Parlament Europejski przyjął moje argumenty, że dzięki Via Carpathia regiony Unii położone peryferyjnie uzyskają możliwość przyspieszonego rozwoju i szybciej dorównają bardziej rozwiniętym obszarom Unii. Budowa szlaku pobudzi również napływ inwestycji, wzrost przedsiębiorczości oraz poprawi bezpieczeństwo całej UE zwłaszcza w kontekście konfliktu zbrojnego na Ukrainie - powiedział Poręba.

W przyjętym sprawozdaniu Parlament Europejski zachęca państwa członkowskie do przygotowania montażu finansowego dla tej inwestycji z wykorzystaniem wszystkich możliwych instrumentów finansowych takich jak fundusz Łącząc Europę czy Europejski Fundusz na Rzecz Inwestycji Strategicznych a w perspektywie kolejnego przeglądu wytycznych transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T dołożenia wszelkich starań, aby szlak Via Carpathia został wpisany na całej długości do sieci bazowej TEN-T. „Należy zbadać także możliwość otwarcia korytarza Ren-Dunaj na północ od UE przez Via Carpathia” - napisano w sprawozdaniu.

Dokument odnosi się także do budowy szlaku Rail Baltica, wskazując go jako pozytywny przykład współpracy między zainteresowanymi krajami. Parlament Europejski pozytywnie ocenił także wspólne, międzynarodowe inicjatywy państw członkowskich w regionie na rzecz rozwoju nowego, kolejowego szlaku towarowego nr 11 (zwanego Szlakiem Bursztynowym) łączącego ośrodki przemysłowo-handlowe Polski, Słowacji, Węgier i Słowenii wspólną ofertą w zakresie alokacji przepustowości dla międzynarodowych pociągów towarowych. „Takie projekty promują kolej jako środek transportu w międzynarodowych przewozach towarowych, poprawiają konkurencyjność transportu kolejowego oraz zapewniają lepsze wykorzystanie istniejącej przepustowości dla towarowych przewozów międzynarodowych” - czytamy w sprawozdaniu.

W dokumencie Poręby znalazło się również odniesienie do strategii na rzecz Karpat. - Makroregionalne strategie UE, takie jak istniejące już strategie na rzecz Morza Bałtyckiego, regionu Dunaju i regionu adriatycko-jońskiego oraz przyszła strategia na rzecz regionu Karpat, zapewniają pokonywanie wyzwań stojących przed polityką transportową, z którymi państwa członkowskie nie mogą uporać się same - wskazuje europoseł PiS.

Zobacz także: 4-miesięczna Oliwka walczy o życie. Ojciec usłyszał zarzut uszkodzenia ciała

(Źródło:TVN24. Dostawca: x-news)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie