MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W centrum Tarnobrzega stanął okazały pomnik profesora Stanisława Pawłowskiego (video, zdjęcia)

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Stefan Struzik, szef miejskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz jeden z inicjatorów budowy pomnika, uroczyście zdejmuje wstęgę z cokołu monumentu.
Stefan Struzik, szef miejskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz jeden z inicjatorów budowy pomnika, uroczyście zdejmuje wstęgę z cokołu monumentu. Fot. Grzegorz Lipiec
Uroczyste odsłonięcie monumentu zgromadziło wielu zacnych gości z małżonką profesora, panią Katarzyną Pawłowską oraz wiceministrem Skarbu Państwa Janem Burym. Także tłumy tarnobrzeżan byli obecni w tej historycznej dla miasta chwili.

Pomnik profesora Stanisława Pawłowskiego jest umiejscowiony na skwerze tuż przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza oraz Sikorskiego. Waży prawie 12 ton, jest wysoki na 3 metry i symbolizuje odkrywcę polskiej siarki z 1953 roku.

DZIEŁO WIELU LUDZI

Pomysł budowy pomnika zrodził się w głowach członków tarnobrzeskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej kilka lat temu.

- Wszystko z myślą o osobach, dzięki którym Tarnobrzeg mógł się rozwinąć i zyskać przemysłowy charakter - wspomina Stefan Struzik, szef miejskich struktur Sojuszu. - Odkrycie bogatych złóż siarki było bez wątpienia jednym z przełomowych momentów w dziejach naszego miasta.

Powołano do życia honorowy, jak i społeczny komitet budowy pomnika i od razu przystąpiono do prac. W pierwszej kolejności Józef Opala, artysta rzeźbiarz przygotował projekt pomnika, miejsce, gdzie stoi monument zaakceptowali miejscy radni, aż wreszcie pracownicy Zakładu Kamieniarskiego "Furmanek" z Daleszyc oraz Zakładu Mechanicznego "Siarkopol" z Tarnobrzega mogli rozpocząć jego budowę. Po prawie 1,5 roku prace dobiegły końca i w sobotnie południe można było uroczyście przeciąć wstęgę, przewieszoną wokół okazałej rzeźby.

OGROMNA RADOŚĆ

Weekendowa uroczystość zgromadziła przy pomniku profesora Pawłowskiego kilkudziesięciu mieszkańców Tarnobrzega oraz wielu znamienitych gości: małżonkę profesora, panią Katarzynę Pawłowską, wiceministra Skarbu Państwa Jana Burego, byłych i obecnych samorządowców, tarnobrzeskich górników, a także pierwszych sztygarów, którzy wspólnie z profesorem Pawłowskim wydobywali bryłki siarki w okolicach naszego miasta.

Cieszę się, że Tarnobrzeg i mieszkańcy tego miasta nie zapomnieli o Pawłowskim. W tym mieście spędzaliśmy mnóstwo czasu i nawet teraz będąc już sama, wielokrotnie wspominam tamte chwile, tych wspaniałych mieszkańców oraz górników, dzięki którym nasz plan został zrealizowany - powiedziała do zebranych Katarzyna Pawłowska. - Mam nadzieję, że pojawi się jeszcze ktoś, kto sprawi, że siarkę będzie można wydobywać mimo zmian ekonomicznych.

Ten monument to wyraz ogromnego szacunku dla człowieka, który sprawił, że Tarnobrzeg zaczął się szybciej rozwijać - dodał Jan Dziubiński, prezydent Tarnobrzega.

W obchodach brała udział również tarnobrzeska Miejska Orkiestra Dęta oraz harcerze z drużyny "Wrzosowisko".

SYMBOLICZNY KAWAŁEK SIARKI

Podstawa pomnika wykonana jest z granitu, a model profesora odlany jest z brązu. Pomnik przedstawia przekrój przez fragment ziemi, w którym zaznaczona jest warstwa rudy siarki. Profesor Pawłowski stoi na podstawie i trzyma w ręku bryłę siarki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie