Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W domu, lub na... piłkarskim stadionie. Tak świętowaliśmy kanonizację papieży na Podkarpaciu

Marcin RADZIMOWSKI, Zdzisław SUROWANIEC
Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz odbiera od ks. Stanisława Bara światełko – Iskrę Miłosierdzia.
Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz odbiera od ks. Stanisława Bara światełko – Iskrę Miłosierdzia. Zdzisław Surowaniec
Mieszkańcy regionu, którzy nie wyjechali do Watykanu przeżywali to wyjątkowe wydarzenie na miejscu oglądając transmisje w domu lub na ogromnym stadionowym telebimie.
Papieski portret w jednym z okien w Stalowej Woli.
Papieski portret w jednym z okien w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec

Papieski portret w jednym z okien w Stalowej Woli.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Opustoszałe kościoły, odwołane nabożeństwa, dziesiątki tysięcy osób oglądających telewizyjne przekazy z Watykanu, postaci świętych zdobiące okna wielu domów i mieszkań. Tak było w niedzielę, tak mieszkańcy naszego regionu przeżywali kanonizację dwóch papieży - Jana XXIII i naszego rodaka - Jana Pawła II.

Niedzielne transmisje telewizyjne z nabożeństwa kanonizacyjnego biły rekordy oglądalności. Od godzin porannych każdy wierzący z niecierpliwością czekał na te wyjątkowe chwile, na słowa papieża Franciszka skierowane do tłumów zgromadzonych na Placu Św. Piotra w Rzymie i milionów przed telewizorami na całym świecie.
- Niestety, nie każdy ma możliwość wybrania się do Rzymu, by uczestniczyć na żywo w tym wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest kanonizacja naszego papieża. Pozostaje więc oglądanie przekazu telewizyjnego - komentuje Halina Gancarz ze Stalowej Woli, która wybrała się na poranną mszę, by móc później śledzić transmisję z Watykanu.

ODWOŁANE MSZE

Wielu mieszkańców Stalowej Woli, Tarnobrzega i okolic przystroiło okna swoich domów i mieszkań - można było dostrzec flagi polskie i papieskie, wizerunki Jana XXIII a przede wszystkim Jana Pawła II. By wierni mogli na żywo śledzić telewizyjną transmisję nabożeństwa z Watykanu, w niektórych kościołach zrezygnowali z odprawienia mszy w godzinach transmisji (wierni przed tygodniem zostali o tym poinformowani). Jeśli natomiast nabożeństwa w tych godzinach były odprawiane, świątynie raczej świeciły pustkami - tak było chociażby w kaplicy Św. Anny przy kościele św. Floriana w Stalowej Woli.

W "hutniczym grodzie" po wszystkich nabożeństwach można było ucałować wystawiane relikwie papieskie - relikwię krwi w kaplicy uniwersyteckiej pod wezwaniem dotąd błogosławionego, a od niedzielnego poranka świętego Jana Pawła II, oraz relikwię kosmyka włosów w bazylice konkatedralnej, którą papież, jako metropolita krakowski, poświęcił. We wszystkich kościołach regionu wystawione były palące się świece, wierni odpalali od nich gromnice jako Iskrę Miłosierdzia i zanosili do domów lub na groby najbliższych.

Uczniowie Liceum i Gimnazjum Katolickiego w Stalowej Woli wystawili w kaplicy uniwersyteckiej program poetycki. Natomiast w parafii Opatrzności Bożej odbył montaż słowno-muzyczny pt. "Kawiarniane wspomnienia", poświęcony Janowi Pawłowi II. W budynku Zespołu Szkół w Pysznicy odbył się w niedzielę koncert papieski "Święty, aż po krańce Ziemi". Organizatorem koncertu był pysznicki Zespół Szkół i Dom Kultury.

WIERNI W WATYKANIE I NA STADIONIE

Do Watykanu na uroczystości religijne wyjechała grupa pielgrzymów z Tarnobrzega i Stalowej Woli, między innymi z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i z "Solidarności". W stalowowolskich kościołach o godzinie 15 odmówiona została koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji dziękczynnej za życie, pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II.

W Tarnobrzegu specjalnie z okazji kanonizacji, wierni mogli oglądać bezpośredni przekaz z Watykanu na stadionie miejskim. Na murawie ustawiony został ołtarz oraz telebim. Spotkanie rozpoczęło się około godziny 9, najpierw zgromadzeni wierni (blisko tysiąc osób), obejrzeli transmisję nabożeństwa z Watykanu, wraz z kazaniem wygłoszonym przez papieża Franciszka. Po nim, około godziny 11 transmisję zakończono a rozpoczęła się msza dziękczynna za wniesienie papieży w poczet świętych. Nabożeństwu przewodniczył ks. Dziekan Stanisław Bar, proboszcz Parafii p.w. Św. Barbary w Tarnobrzegu. Po zakończeniu mszy polowej uczestnicy wspólnego nabożeństwa na stadionie przekazywali sobie ogień - Iskrę Miłosierdzia i zanieśli go do swoich domów.

W kaplicy uniwersyteckiej pod wezwaniem świętego Jana Pawła II w Stalowej Woli można było ucałować relikwię z krwią świętego patrona.
W kaplicy uniwersyteckiej pod wezwaniem świętego Jana Pawła II w Stalowej Woli można było ucałować relikwię z krwią świętego patrona.

W kaplicy uniwersyteckiej pod wezwaniem świętego Jana Pawła II w Stalowej Woli można było ucałować relikwię z krwią świętego patrona.

W Tarnobrzegu na stadionie po obejrzeniu fragmentu transmisji z Watykanu wierni wzięli udział w nabożeństwie.
W Tarnobrzegu na stadionie po obejrzeniu fragmentu transmisji z Watykanu wierni wzięli udział w nabożeństwie.

W Tarnobrzegu na stadionie po obejrzeniu fragmentu transmisji z Watykanu wierni wzięli udział w nabożeństwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie