Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Zaleszany świętowali z pieczonym ziemniakiem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Po części artystycznej był czas na „ziemniaczaną rywalizację”. Po dokładnym zważeniu i zmierzeniu przyniesionych okazów wyłoniono zwycięzców
Po części artystycznej był czas na „ziemniaczaną rywalizację”. Po dokładnym zważeniu i zmierzeniu przyniesionych okazów wyłoniono zwycięzców archiwum
Mieszkańcy Skowierzyny w gminie Zaleszany po raz kolejny uczcili Święto Pieczonego Ziemniaka. Impreza została zorganizowana w ramach projektu „Wspieramy patriotyzm” przez sołtysa wsi Jana Wawryka, a odbyła się w niedziele na terenie Domu Ludowego w Skowierzynie.

Po uroczystym rozpoczęciu i powitaniu gości, sołtys zaprosił na scenę uczniów i przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Skowierzynie, którzy zaprezentowali bogaty i bardzo wesoły program artystyczny. Rodziny i znajomi mogli podziwiać i oklaskiwać tańce, wierszyki, piosenki w wykonaniu małych artystów. Głównym bohaterem przedstawienia był oczywiście ziemniak. Jego różne gatunki wkomponowały się w dekorację.

Następnie sceną zawładnęli bracia Żurawscy, którzy dali mistrzowski koncert na akordeonach. Później publiczność miała możliwość zapoznania się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, dzięki szkoleniu przeprowadzonemu przez Marcina Kotułę – prezesa Grupy Inicjatyw Twórczych ze Stalowej Woli.

Po części artystycznej nadszedł czas na „ziemniaczaną rywalizację”. Wszyscy zainteresowani wzięli udział w konkursie na największego ziemniaka wykopanego w tym roku w polu. Po dokładnym zważeniu i zmierzeniu przyniesionych okazów wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali wartościowe nagrody ufundowane przez sołtysa.

Na finał w myśl przysłowia „Coś dla duszy, coś dla ciała”, wszystkich uczestników zaproszono do degustacji dań przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Na stołach pojawiły się smaczne i aromatyczne potrawy przygotowane na bazie ziemniaków. Można więc było skosztować przepysznych pierogów, knedli, klusków śląskich, placków ziemniaczanych, ziemniaków zapiekanych i faszerowanych i mnóstwa innych dań. W podziękowaniu za pyszności dyrektor zaleszańskiego domu kultury Piotr Szpara zadedykował paniom utwór „Baby, ach te baby”. Co można było także odnieść do ziemniaczanych bab.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych był dostępny w plenerze dmuchany zamek, trampoliny, wata cukrowa i popcorn. Zwolennicy bardziej tradycyjnych potraw mogli także skonsumować kiełbasę z grilla. Uroczystości towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, nic więc dziwnego, że humory wszystkim dopisywały, a uśmiechy nie schodziły z twarzy zadowolonych uczestników - czytamy w relacji na stronie internetowej zaleszańskiego Urzędu Gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie