Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzycach trzyosobowa rodzina zatruła się czadem! Została zabrana do szpitala [ZDJĘCIA]

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Na miejscu zdarzenia interweniowały służby
Na miejscu zdarzenia interweniowały służby FB/Gorzyce Info24
Do dyżurnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu w sobotę, 18 lutego około godziny 6.45 wpłynęło zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla w mieszkaniu bloku przy ulicy Metalowców 2 w Gorzycach (powiat tarnobrzeski). Do szpitala została zabrana trzyosobowa rodzina.

Zatrucie tlenkiem węgla w Gorzycach

Na miejsce zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej - jeden z Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, drugi z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach. Przed przybyciem pierwszego zastępu na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego z podstacji w Gorzycach. Gdy na miejsce dotarli strażacy, weszli do mieszkania i sprawdzili stężenie tlenku węgla za pomocą czujnika.

- W mieszkaniu wykryto obecność tlenku węgla. Źródłem toksycznego gazu mógł być piecyk gazowy służący do podgrzewania wody. Do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiły trzy osoby, w tym dziesięcioletni chłopiec. Od początku sezonu grzewczego podkarpaccy strażacy wyjeżdżali już 153 razy do interwencji związanych z obecnością tlenku węgla w domach i mieszkaniach, 36 osób trafiło do szpitali z objawami zatrucia tym toksycznym gazem, trzy osoby zginęły - mówi brygadier Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, przyspieszony, nieregularny oddech, senność, nudności - takie są objawy zatrucia.
Głównym źródłem zatruć jest niesprawność przewodów kominowych:

  • wentylacyjnych,
  • spalinowych,
  • dymowych.

Może to wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych. Bywa, że dochodzi do tzw. cofki, czyli dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, wraca do pomieszczenia.

Aby się ochronić przed czadem podstawą są regularne kontrole techniczne (m.in. czyszczenie i sprawdzanie szczelności przewodów kominowych) i użytkowanie urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją. Nie wolno zasłaniać i zaklejać kratek wentylacyjnych. Trzeba systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki do otworu bądź kratki wentylacyjnej (jeśli nic nie zakłóca wentylacji papier powinien przywrzeć).

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:

  • zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
  • wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
  • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
  • jak najszybciej podać tlen,
  • jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta – usta oraz masaż serca,
  • nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie