W Jeżowem odnowili pomnik księdza Stojałowskiego - działacza...

  W Jeżowem odnowili pomnik księdza Stojałowskiego - działacza ludowego

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pomnik księdza Stanisława Stojałowskiego przy drodze wojewódzkiej, obok skrzyżowania z drogą gminną w Jeżowem, został poddany gruntownej konserwacji. Prace zostały zakończone końcem października i odebrane w połowie listopada.
  Pomnik księdza Stanisława Stojałowskiego - działacza ruchu ludowego i posła na sejm galicyjski

  Pomnik księdza Stanisława Stojałowskiego - działacza ruchu ludowego i posła na sejm galicyjski ©Urząd Gminy Jeżowe

  Pomnik księdza Stojałowskiego - działacza ruchu ludowego i posła na sejm galicyjski do parlamentu austriackiego, ufundowali mieszkańcy Jeżowego rok po śmierci kapłana w 1912 roku.

  Ksiądz Stojałowski pierwotnie jezuita, później kapłan diecezjalny, zdobył dużą popularność na wsiach, organizując pielgrzymki, demonstracje, tworząc chłopskie kółka rolnicze, robotnicze związki zawodowe i wyborcze komitety chłopskie.

  Był zwolennikiem panslawizmu - ruchu zjednoczenia politycznego, gospodarczego i kulturalnego Słowiani i agraryzmu - doktryny według której podstawą gospodarki jest rolnictwo oparte na samodzielnych gospodarstwach rolnych. Był wydawcą pism ludowych: „Wieniec” i „Pszczółka”, propagatorem haseł oddzielenia Kościoła od państwa, parcelacji wielkiej własności ziemskiej, bezpłatnego szkolnictwa i wyboru hierarchów kościelnych przez wiernych.

  W 1872 roku założył „Apostolstwo Serca Jezusowego” – miesięcznik katolicki, wydawany obecnie pod tytułem „Posłaniec Serca Jezusowego”. Od 1891 roku działał na terenie Cieszyna, gdzie założył Towarzystwo Macierzy Katolickiej. W 1900 roku z jego inicjatywy powstało w Jaworznie Stowarzyszenie Katolickie „Przyjaźń Jaworznicka”. Był 27 razy więziony przez władze austriackie, łącznie spędził w więzieniach i aresztach 9 lat. W 1896 roku został ekskomunikowany przez Kościół rzymskokatolicki, ekskomunikę cofnięto rok później po złożeniu przez księdza obszernych wyjaśnień. W roku 1900 założył Zjednoczenie Stronnictw Ludowych, w 1904 Polskie Centrum Ludowe. Pod koniec życia zbliżył się do Narodowej Demokracji. Zmarł 23 października 1911 na Zaciszu w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

  Prace konserwatorskie objął nadzorem Wojewódzki Konserwator Zabytków, a wykonała je spółka z Rzeszowa za 30 tysięcy 920 złotych. W ramach prac dokonano konserwacji pomnika i ogrodzenia.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.