Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jeżowem posadzili miododajną Lipową Aleję Pamięci

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Sadzenie lip w Jeżowem-Podgórzu w tym tygodniu
Sadzenie lip w Jeżowem-Podgórzu w tym tygodniu Urząd Gminy
W tym tygodniu w gminie Jeżowe odbyło się uroczyste sadzenie drzew miododajnych w ramach realizowanej przez Samorząd Województwa Podkarpackiego inicjatywy „100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”.

Do akcji mogła przystąpić każda jednostka samorządu terytorialnego województwa podkarpackiego, która chciała w ten wyjątkowy i niecodzienny sposób upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Chęć udziału wyraziły 103 samorządy, w tym Gmina Jeżowe, która otrzymała 100 sadzonek miododajnej lipy.

Pierwszego, symbolicznego posadzenia drzewa dokonał wójt gminy Jeżowe Marek Stępak. W akcji uczestniczyli także Michał Wasyliszyn - zastępca wójta gminy Jeżowe, Stanisław Szot- sekretarz gminy, przedstawiciele Stowarzyszenia Pszczelarzy „Wójczyc”, Józef Głuszak - sołtys sołectwa Jeżowe Podgórze oraz pracownicy Urzędu Gminy i Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jeżowem.

Drzewka zostały posadzone w Jeżowem - Podgórzu tworząc aleję pamięci, czyli żywy pomnik upamiętniający wydarzenia ważne dla każdego Polaka.

Pszczelarze z Regionalnego Koła Pszczelarskiego “Barć” w Bielińcu posadzili 100 lip aby uczcić 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Do akcji włączył się również burmistrz gminy i miasta Ulanów Stanisław Garbacz jak również prezes Zakładu Usług Komunalnych w Ulanowie Paweł Grzywacz. Lipy zostały posadzone przy Wiejskim Domu Kultury w Bielińcu i tu powstaje Aleja 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Do akcji sadzenia lip zgłosiły się cztery miasta na prawach powiatu, sześć powiatów, oraz 93 gminy – łącznie 103 jednostki samorządowe. Każdy otrzymał po 100 sadzonek. To oznacza zasadzenie ponad 10 000 sztuk drzew miododajnych. Największym powodzeniem cieszyły się takie gatunki jak: lipa, klon i robinia akacjowa. To samorządy miału wybrać miejsca nasadzeń: parki, skwery i aleje. Wszystkie drzewka muszą być posadzone obok siebie.

Miejsca nasadzeń są oznaczone tablicami informacyjnymi. Inicjatywa ta wpłynie jednocześnie na wzbogacenie środowiska przyrodniczego, powiększenie bazy pożytków dla pszczół a tym samym na poprawę bioróżnorodności.

Działanie sadzenia drzew miododajnych dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Koszt realizacji tego zadania to ponad 110 tysięcy złotych, z czego około 80 tysięcy złotych to środki z dotacji udzielonej przez WFOŚiGW w Rzeszowie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Egzaminy i matury zagrożone. Nauczyciele zdeterminowani

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie