Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lipcu bezpieczniej na drogach Podkarpacia niż rok temu. Restrykcyjne przepisy i surowsze kary przyniosły efekt

Marcin Radzimowski [email protected]
Jedno z lipcowych zdarzeń na podkarpackich drogach. Jego przyczyną była nie prędkość, a alkohol w organizmie kierowcy.
Jedno z lipcowych zdarzeń na podkarpackich drogach. Jego przyczyną była nie prędkość, a alkohol w organizmie kierowcy. Marcin Radzimowski
Lipiec na polskich drogach był bezpieczniejszy niż ten przed rokiem. Policja nie ma wątpliwości, że to efekt zaostrzenia przepisów.

Drogowe statystyki na Podkarpaciu

Drogowe statystyki na Podkarpaciu

1739 wypadków odnotowali policjanci na drogach województwa podkarpackiego w 2014 roku.
123 osoby zginęły na drogach naszego regionu w 2014 roku.
2153 osoby ranne - to bilans wypadków drogowych na Podkarpaciu w całym 2014 roku.
5363 nietrzeźwych kierujących zatrzymali podkarpaccy policjanci w 2014 roku.
1034 wypadki odnotowali policjanci na drogach województwa podkarpackiego w tym roku.
77 osób zginęło na drogach naszego regionu w tym roku.
1295 osób rannych - to bilans wypadków drogowych na Podkarpaciu w tym roku.
3155 nietrzeźwych kierujących zatrzymali podkarpaccy policjanci w tym roku.

Mniej wypadków drogowych, mniej śmiertelnych ofiar tych zdarzeń i mniejsza liczba rannych. Tak przedstawia się bilans bezpieczeństwa na polskich drogach w lipcu, pierwszym wakacyjnym miesiącu tego roku.

Zaostrzone przepisy utemperowały kierowców

- Od momentu wejścia w życie nowych, zaostrzonych przepisów drogowych, kierowcy jeżdżą zdecydowanie wolniej - podkreśliła Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podczas briefingu podsumowującego pierwszy miesiąc wakacji na polskich drogach.

To, że kierowcy jeżdżą wolniej, zauważyć można także podróżując po podkarpackich drogach. Szczególnie widać to na odcinkach dróg w terenie zabudowanym. Wielu amatorów szybkiej jazdy zwalnia, bo za przekroczenie prędkości w takim miejscu o 50 kilometrów na godzinę grozi utrata prawa jazdy na trzy miesiące, do tego oczywiście mandat 400 lub 500 złotych i punkty karne. Kolejna taka "wpadka" to prawo jazdy zatrzymane na 6 miesięcy. W naszym regionie jako pierwszy o nowym systemie kar na własnej skórze przekonał się 29-latek z powiatu stalowowolskiego, który w ciągu zaledwie dwóch dni został zatrzymany dwukrotnie przez policjantów w Stalowej Woli i stracił prawo jazdy na pół roku. Od 18 czerwca do tej pory w całym kraju policja odebrała 6694 prawa jazdy.

Mniej śmiertelnych ofiar wypadków drogowych

Według wstępnych danych Komendy Głównej Policji, w lipcowych wypadkach na drogach całego kraju zginęły o 32 osoby mniej niż w lipcu 2014 roku. Spadła także liczba samych wypadków - o 542 oraz liczba osób rannych - o 752.

- Wstępne statystyki pokazują, że na naszych drogach jest coraz bezpieczniej - podkreśliła rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, dodając, że poprawa bezpieczeństwa to zasługa nowych przepisów.

Przeanalizowaliśmy statystyki policyjne dotyczące województwa podkarpackiego. Okazuje się, że również w wymiarze regionalnym w lipcu tego roku było bezpieczniej w porównaniu z tym miesiącem ubiegłego roku, choć różnice nie są ogromne. Podkreślić należy jednak, że nawet jedna ofiara śmiertelna mniej i jeden wypadek mniej, już jest powodem do pozytywnych ocen.

W lipcu tego roku na podkarpackich drogach odnotowano 164 wypadki, przed rokiem - 172. W zdarzeniach tych zginęło dziesięć osób, o jedna mniej niż przed rokiem. Było nieco więcej osób rannych (225) niż w lipcu 2014 roku (218). W pierwszym miesiącu wakacji podkarpaccy policjanci zatrzymali również 572 nietrzeźwych kierujących, rok wcześniej 570.

Zaostrzone przepisy utemperowały kierowców

Policjanci przypominają, że właśnie rozpoczął się drugi miesiąc wakacji, a latem, szczególnie w czasie upałów, należy pamiętać o dodatkowych zasadach bezpieczeństwa.

- W trakcie jazdy w upałach nasza koncentracja jest bardzo ograniczona. Topi się także asfalt, więc kierowcy muszą bardzo uważać, zwłaszcza na zakrętach. Pamiętajmy też o tym, że nagrzany układ hamulcowy sprawia, że hamulce są mniej skuteczne - przypomniał na konferencji młodszy inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Policja zachęca też do korzystania z e-usługi "Bezpieczny Autobus". To usługa, która została uruchomiona w czerwcu zeszłego roku, a do tej pory skorzystało z niej 225 tysięcy użytkowników, z czego tylko w lipcu tego roku 13,5 tysiąca osób. Na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl możemy sprawdzić, czy autobus, który wiezie na przykład nasze dzieci na wakacje, ma ważne ubezpieczenie OC i badania techniczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie