Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowosielcu wkopano łopaty pod trzeci odcinek Via Carpatia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Z prawej starosta niżański Robert Bednarz, drugi z lewej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk
Z prawej starosta niżański Robert Bednarz, drugi z lewej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk Zdzisław Surowaniec
Pierwsza symboliczna łopata została w piątek wbita w Nowosielcu na budowie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19. Nisko Południe - Podgórze to trzeci z sześciu odcinków Via Carpatia na którym rozpoczęły się prace budowlane .

- Dzisiaj rozpoczyna się budowa kolejnego odcinka szlaku Via Carpatia na terenie naszego kraju. Via Carpatia to droga życia nie tylko dla Polski wschodniej, ale także kręgosłup komunikacyjny Inicjatywy Trójmorza. Jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić do szczęśliwego końca proces budowy tego ważnego szlaku drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

- Powiat niżański i powiat stalowowolski bardzo zyskają dzięki budowie tego odcinka drogi ekspresowej S19. Lepsze skomunikowanie oznacza więcej szans na rozwój. Liczymy na to, że dzięki budowie tej drogi zostanie uwolniony potencjał rozwojowy, jaki drzemie w mieszkańcach województwa podkarpackiego – powiedział sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Rafał Weber.

Na rozpoczęcie inwestycji przybyli do Nowosielca oprócz ministrów Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, wicemarszałek Ewa Draus, a także przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział Rzeszów.

Piątkowe wbicie łopaty, to rozpoczęcie kolejnej części złożonej, bo składającej się z sześciu odcinków inwestycji. Aktualnie prace trwają już na trzecim fragmencie. Termin zakończenia budowy, za którą odpowiada konsorcjum firm z liderem Mostostal Warszawa oraz Acciona Construccion S.A, zaplanowany jest na 2022 rok.

Budowany odcinek, którego długość to 11,5 kilometra, położony jest w powiecie niżańskim, dokładnie na terenie gmin Nisko i Jeżowe. Rozpoczyna się za węzłem Nisko. Trasa drogi ekspresowej biegnie w okolicy Nowosielec w kierunku południowym, po zachodniej stronie drogi krajowej numer 19. Finalnie krzyżuje się z nią bezkolizyjnie i odbija w kierunku południowo – wschodnim. Cały odcinek to dwujezdniowa droga ekspresowa z pasami awaryjnymi i rezerwą miejsca na zewnątrz pod trzeci pas ruchu.

W skład nowego odcinka wejdą także drogi poprzeczne i dojazdowe, które w przyszłości pomogą połączyć inwestycję z istniejącą siecią dróg. To nie wszystko, bo na jego trasie pojawi się 5 wiaduktów, 6 przejść dla zwierząt, 9 przepustów o funkcji ekologicznej, a także ekrany wygłuszające i 2 punkty obsługi podróżnych.

Uzyskana decyzja na realizację inwestycji posiada klauzulę natychmiastowej wykonalności co, po przekazaniu terenu, pozwoliło wykonawcy rozpocząć roboty budowlane. Jednocześnie na zlecenie wojewody pracować będą także biegli rzeczoznawcy majątkowi.

Budowa rozpoczętego w piątek odcinka drogi ekspresowej S19 jest już trzecim po odcinkach Zdziary – Rudnik nad Sanem i Rudnik nad Sanem – Podgórze, na którym trwają prace budowlane.

W realizacji jest blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim stanowiący fragment przyszłej Via Carpatia. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 roku, a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 roku. To oznacza, że Rzeszów przez Lublin połączy się z Warszawą drogą ekspresową.

Fundusze unijne

Wojewoda podkarpacki prowadzi procedurę dla odcinków: Lasy Janowskie - Zdziary, długość 9,3 kilometra; Kamień - Sokołów Małopolski Północ, długości 7,9 kilometra.

Budowa S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim jest realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych. 19 września podpisano umowę o dofinansowanie dla dziewięciu z dwunastu odcinków realizacyjnych: od węzła Lublin Węglin do węzła Lasy Janowskie oraz od węzła Nisko Południe do węzła Sokołów Małopolski. Z kolei 15 listopada podpisano umowę o dofinansowanie dla pozostałych trzech odcinków, od węzła Lasy Janowskie do węzła Nisko Południe. Łączna wartość tych projektów to 4,5 miliarda złotych, a dofinansowanie wyniesie 2,3 miliarda złotych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie