Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Obojnej, w powiecie stalowowolskim, granitowym głazem upamiętnili lotnika rodem z Obojnej

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wójt zaleszańskiej gminy Paweł Gardy w Obojnej przy obelisku upamiętniającym Edwarda Paterka
Wójt zaleszańskiej gminy Paweł Gardy w Obojnej przy obelisku upamiętniającym Edwarda Paterka Zdzisław Surowaniec
Odsłonięcia pomnika ku czci Edwarda Paterka – sierżanta Wojska Polskiego, który urodził się 30 maja 1910 r. w Obojnej odbyło się w niedzielę przed imprezą plenerową „Ułani w walce o Niepodległość”

W latach 30-tych XX wieku odbywał szkolenia lotnicze w Centrum Szkolenia Lotniczego w Dęblinie. Był instruktorem, pilotem myśliwskim Polskich i Angielskich Sił Powietrznych. Brał udział w walkach powietrznych z hitlerowskim najeźdźcą na terenie Polski, Francji i Anglii. Służył w Dywizjonach: 302, 303 i 315. Zginął nad Morzem Irlandzkim 27 marca 1941 roku.

Za swoją patriotyczną postawę został odznaczony Krzyżem Walecznych i upamiętniony na polskim cmentarzu w Northolt (zachodnia dzielnica Londynu).

Uroczystość w Obojnej, w trakcie której odczytano apel poległych, odbyła się w asyście Kompani Honorowej Wojska Polskiego oraz kawalerii z Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Wśród gości byli wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, starosta stalowowolski – Janusz Zarzeczny, dyrektor biura poselskiego Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Rafała Webera oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Do zgromadzonych zwrócił się wójt gminy Zaleszany Paweł Gardy, wskazując na historyczną doniosłość tego wydarzenia: - Składamy hołd wszystkim, którzy walczyli po to, żebyśmy dzisiaj mogli tutaj stanąć i świętować. Z drugiej strony oddajemy cześć jednemu z bohaterów, który wpisuje się w to wielkie wydarzenie, pilotowi Edwardowi Paterkowi. Myślę, że jest tu wielu takich bohaterów, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach i dlatego warto o nich pamiętać i przekazywać naszym młodszym pokoleniom tę prawdę o tamtych wydarzeniach. Bez tej prawdy polskie społeczeństwo zostanie bez swojej tożsamości.

Po poswięceniu obelisku i po zakończeniu oficjalnych uroczystości, zgromadzeni przeszli na plac obok remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Obojnej, gdzie mogli podziwiać konkurencje zręcznościowe powożenia bryczkami i powozami oraz skoki przez przeszkody w wykonaniu dżokejów. Wyjątkowość imprezie nadał pokaz Ułanów Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz inscenizacja bitwy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.

Mimo deszczowej aury, zgromadzonym dopisywały humory, a profesjonalna oprawa imprezy sprawiała zadowolenie uczestnikom. Organizatorzy dziękują przybyłym oraz zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego dla gminy wydarzenia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jerzy Brzęczek nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie