Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W portfelu ubędzie

(WW)

Jaka szkoda, że życzenie "tańszego nowego roku" nigdy się nie spełnia. Od dzisiaj płacimy drożej za energię elektryczną, gaz ziemny, papierosy, abonament RTV, nadanie przesyłek na poczcie i posiadanie rachunku w największym polskim banku. A to przecież nie koniec wydatków.

Mieszkańcy Podkarpacia znów muszą zaciskać pasa. Koszty życia znów wzrosną. Przypatrzmy się rachunkowi za gaz, który w zeszłym roku drożał trzykrotnie. Jako klienci Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie, która obsługuje województwo zapłacimy średnio o siedem procent więcej. Jeśli tylko gotujemy na gazie, miesięczny rachunek będzie wyższy o ponad złotówkę. Jeśli gotujemy i podgrzewamy wodę, będzie to o około sześć złotych więcej. Ale od 18 do 20 złotych więcej zapłacą ci, którzy ogrzewają domy. Dlatego do łask wraca węgiel. Przed składami już jesienią ustawiały się długie kolejki.

Rzeszowski Zakład Energetyczny wprowadził od stycznia sześcioprocentową podwyżkę. To wydatek rzędu trzech złotych miesięcznie.

Papierosy, listy, konta

Jeśli droższy jest prąd i gaz, to codzienne zakupy w sklepach zaraz będą nas więcej kosztować. Producenci i sprzedawcy artykułów spożywczych część poniesionych kosztów przeniosą na klientów. Dobra wiadomość to taka, że nie powinna zdrożeć benzyna. Rząd nie podwyższył akcyzy na to paliwo, ale na papierosy tak, aż o 16 procent. Nałogowi palacze podupadną nie tylko na zdrowiu, ale na finansach. Paczka papierosów podrożeje, w zależności od marki od 50 groszy do złotówki. Ci, którzy regularnie opłacają abonament radiowo-telewizyjny mają swoją "nagrodę" - będą płacić o 90 groszy więcej za radio i telewizję.

Poczta Polska podnosi ceny niektórych usług o ponad jeden procent, a za dostarczanie przesyłek za granicę policzy sobie o 2,2 procenta więcej. Nadanie paczki do pięciu kilogramów podrożeje o 50 groszy. Na opłacenie w okienku rachunku telefonicznego trzeba wysupłać już 1,75 zł. Telekomunikacja przestała dopłacać Poczcie do obsługi abonentów, na szczęście nie planuje podwyżek za połączenia lokalne.

Jeśli opłacamy rachunki w banku, czekają nas spore wydatki. Największy polski bank PKO BP podwyższył prowizje i opłaty za prowadzenie kont osobistych i przelewy, zresztą pozostałe banki także.

A myć się trzeba

Co prawda nie wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe w regionie zdecydowały o podwyżkach czynszów, ale jeśli wzrosną opłaty za ogrzewanie, wywóz śmieci opłaty eksploatacyjne długo nie postoją w miejscu. Lokatorzy Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapłacą o 10 groszy więcej od metra kwadratowego za fundusz remontowy. Jeśli rodzina zajmuje 50-metrowe mieszkanie, zapłaci miesięcznie o pięć złotych więcej. Od marca tarnobrzeżanie do wyższych rachunków za prąd i gaz dołączą słone opłaty za wodę i odbiór ścieków. Stawka wyniesie w sumie 6, 40 zł za metr sześcienny.

Woda w Tarnobrzegu jest już najdroższa w regionie, chociaż na polepszenie jej jakości przyjdzie poczekać kilka lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie