Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W pracy masz brudno? Badania pokazują, że nie będziesz z tego zadowolony

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Istnieje wyraźna korelacja między czystą, dobrze funkcjonującą przestrzenią pracy a zadowoleniem personelu. Wyniki najnowszego badania Tork nie pozostawiają w tej kwestii wątpliwości.
Istnieje wyraźna korelacja między czystą, dobrze funkcjonującą przestrzenią pracy a zadowoleniem personelu. Wyniki najnowszego badania Tork nie pozostawiają w tej kwestii wątpliwości. unsplash
Kto powinien sprzątać w pracy? To zależy. Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, kiedy księgowa myje okna w biurze, jest to jednak wyjątek od reguły. Okazuje się, że czysta toaleta, łazienka i kuchnia mogą zmotywować zatrudnionych i sprawić, że chętniej będą przychodzić do pracy. Jeśli masz czysto – będziesz zadowolonym pracownikiem.

Aktualnie główne problemy menedżerów obiektów dotyczą:

  • łańcucha dostaw,
  • braków personelu,
  • przepisów dotyczących zrównoważonego rozwoju,
  • rotacji pracowników.

Zarządcy muszą się z nimi mierzyć. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że coraz częściej dysponują mniejszą ilością czasu i ograniczonym budżetem.

Zadowolony pracownik. Co zrobić, żeby pracownik chciał przychodzić do zakładu pracy, biura lub fabryki?

Istnieje wyraźna korelacja między czystą, dobrze funkcjonującą przestrzenią pracy a zadowoleniem personelu. Wyniki najnowszego badania Tork nie pozostawiają wątpliwości:

  • 86% pracowników biurowych uważa czystość za najważniejszy aspekt dobrego środowiska pracy.
  • 85% jest zdania, że czystość toalet odzwierciedla ogólny stan budynku.
  • 67% pracowników jest bardziej skłonnych składać skargi dotyczące łazienek niż innych części biura.
  • 45% zażaleń w biurowcach dotyczy właśnie łazienek.

Menedżerowie obiektów dbając o odpowiednią obsługę i wydajne sprzątanie łazienek, mogą zmniejszyć liczbę zażaleń, a tworząc czystsze miejsce pracy – zyskać bardziej zadowolonych pracowników biurowych i zwiększyć ich satysfakcję z wykonywanych działań.

- Sprawne utrzymanie czystości w łazienkach pozwoli zespołom sprzątającym zaoszczędzić czas, który mogą następnie wykorzystać na zadania w pozostałych częściach budynku. Nasze badania dowodzą, że czysta łazienka to mniej skarg pracowników, a lepsza jakość sprzątania przekłada się na ich większą satysfakcję w miejscu pracy – mówi Anna Königson Koopmans, dyrektor ds. marketingu w firmie Essity.

Równie ważnym miejscem jest firmowa kuchnia. To właśnie tutaj idziemy zrobić sobie kawę, zaparzyć herbatę lub przygotować drugie śniadanie.

Czy pracownik powinien sprzątać w miejscu pracy?

Jeżeli myślimy o odłożeniu wszystkich rzeczy po pracy na swoje miejsca – to tak. Dotyczy o zarówno nakrętek, czy śrubokrętów lub książek i dokumentów w biurze.

Natomiast mycie podłóg, okien lub toalet będzie dotyczyć pracownika wtedy, gdy leży to w zakresie jego czynności i jest przedmiotem treści stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że w wyjątkowych sytuacjach nie można posprzątać. To np. sytuacje, gdyby brak szybkiej reakcji mógłby narazić pracodawcę na szkodę. Chodzi np. o śliską podłogę, z którą natychmiast coś trzeba zrobić. W przeciwnym razie można się poślizgnąć i doznać uszczerbku na zdrowiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W pracy masz brudno? Badania pokazują, że nie będziesz z tego zadowolony - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie