Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeczycy Długiej powstanie zbiornik wodny

Zdzisław Surowaniec
Podczas podpisania umowy z lewej Julian Quero Romeo z CHM Obras z Alicante, wójt gminy Jan Pyrkosz, przewodniczący Rady Gminy Edward Wermiński i pracownik samorządowy Jacek Dudek.
Podczas podpisania umowy z lewej Julian Quero Romeo z CHM Obras z Alicante, wójt gminy Jan Pyrkosz, przewodniczący Rady Gminy Edward Wermiński i pracownik samorządowy Jacek Dudek. archiwum
Zbiornik wodny obniżający ryzyko powodzi od strony Sanu powstanie w Rzeczycy Długiej. Wzmocnione zostaną wały przeciwpowodziowe. Podpisanie z wykonawcami umowy na te inwestycje nazwano w gminie Radomyśl nad Sanem historyczną.

Konsorcjum z Hiszpanami

Inwestorem pac jest Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie. Wały zmodernizuje konsorcjum - firma Plesmar z Warszawy i hiszpańska CHM Obras z Alicante, zbiornik wodny wybuduje sandomierskie konsorcjum, w skład którego wchodzi Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego "PBW" i Zakład Usług Wodno - Melioracyjnych i Rekultywacji. Podkarpacki Zarząd Melioracji przekazał już wykonawcom teren pod budowę.

- Ostatnio tak potężną inwestycją była przebudowa obwałowań Wisły i Sanu na długości 9,3 km przeprowadzona w latach 2001-2004 - przypomina wójt Jan Pyrkosz. Koszt wykonania modernizacji obwałowań, której zakończenie zaplanowano w maju przyszłego roku, szacuje się na 22 mln. zł. Środki na ten cel pochodzą z funduszy unijnych.

Zbiornik wodny o powierzchni 15 ha w Rzeczycy Długiej będzie pełnił funkcje retencyjną i przeciwpowodziową. Głównym jego celem jest poprawa stosunków wodnych w rejonie. Zbiornik będzie mógł być też wykorzystywany do celów rekreacyjnych i stanie się sporą atrakcją turystyczną. Z pewnością wpłynie na wzrost atrakcyjności tamtych terenów, gdzie w sąsiedztwie zbiornika powstaje nowe osiedle mieszkaniowe.

Zmodernizowane zostaną obwałowania na długości 7,2 km od Czekaja Pniowskiego przez Nowiny do mostu w Radomyślu nad Sanem. Zakres prac obejmuje m.in. rozbudowę korpusu wałów, wykonanie przeciwfiltracyjnej przesłony pionowej do głębokości 12 metrów, ułożenie geomembrany na odwodnej skarpie wału, podwyższenie korony wału o 1 metr, wykonanie ławy przywałowej o szerokości 4 metry, na której położona zostanie droga eksploatacyjna. Szerokość wału w koronie ma wynieść 3 metry, zaś 5 metrów na odcinkach, na których droga eksploatacyjna przebiegać będzie na koronie.

Zgodnie z umową podpisaną z Podkarpackim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie samorząd przygotował dokumentację projektową. Gmina postarała się o decyzję środowiskową, przebuduje linię średniego napięcia i zbuduje zjazd z drogi powiatowej do zbiornika, jak również wykona projekt budowy oświetlenia do zbiornika. Gmina uzyskała również pozwolenie na budowę tych obiektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie