MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu rozmawiano o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym. Są nowe propozycje inwestycji przy Wiśle. Jakie?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Podczas spotkania w Sandomierzu przedstawiono wstępną koncepcję kolejnych inwestycji przeciwpowodziowych, które skupione będą na retencji. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Podczas spotkania w Sandomierzu przedstawiono wstępną koncepcję kolejnych inwestycji przeciwpowodziowych, które skupione będą na retencji. Więcej na kolejnych zdjęciach. K. Tajs
- Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Sandomierza, Tarnobrzega i okolicy zwiększy się poprzez budowę dwóch polderów, jakie powstaną w Padwi Narodowej oraz na pograniczu gmin Szczurowa i Koszyce - powiedział w Sandomierzu podczas konferencji „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość” Radosław Radoń, zastępca dyrektora do spraw ochrony przed powodzią i suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W Sandomierzu rozmawiano o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym

Miejscem spotkania było miasto dramatycznie doświadczone powodzią w 2010 roku i kluczowe dla realizacji obecnego projektu.

Podczas spotkania przedstawiono wstępną koncepcję kolejnych inwestycji przeciwpowodziowych, które skupione będą na retencji.

Nowy program formalnie znany jest jako „Program działań retencyjnych stanowiący element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem”. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców rejonu Wisły ze szczególnym uwzględnieniem Wisły w okolicach Sandomierza przed ryzykiem powodzi przy zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych, nie tylko w infrastrukturze hydrotechnicznej ale także wokół niej.

O tym, jak wzrasta bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców Sandomierza i terenów nadwiślańskich mówił Radosław Radoń, zastępca dyrektora do spraw ochrony przed powodzią i suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie.

- Ten projekt jest kolejnym etapem naszych działań, który ma na celu obliczyć zagrożenie powodziowe w dorzeczu Wisły – wyjaśnił Radosław Radoń.

- Obecnie skupiamy się na górnej Wiśle. Ten projekt jest kontynuacją projektu pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa powodziowego w zlewni rzeki Wisły do Krakowa od źródeł Wisły”. W ramach tego projektu mamy już wykonane studium wykonalności 11 suchych polderów w dolinie Wisły pomiędzy Oświęcimiem a Krakowem. Teraz kolejny krok, na którym się skupimy, czyli od Krakowa po Zawichost. Dziś proponujemy koncepcję, gdzie kluczowe będą dwa duże poldery o łącznej powierzchni 230 milionów metrów sześciennych. Pierwszy duży polder to pogranicze gmin Szczurowa – Koszyce i polder uzupełniający w Padwi Narodowej. Naszym głównym celem jest działanie retencyjne - dodawał Radosław Radoń.

Przemysław Koperski, wiceminister infrastrukturydodał, że konieczne jest prowadzenie konsekwentnych działań z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, aby zabezpieczyć mieszkańców, bo wszyscy pamiętają powódź z 2010 roku.

– Taka historia nie może się powtórzyć, dlatego rząd, Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i nasi partnerzy z Banku Światowego przykładają dużą wagę do tego, aby odpowiednio zabezpieczyć mieszkańców górnej Wisły – powiedział wiceminister.

Projekt „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość” to kontynuacja działań mająca na celu analizowanie w obszarze zlewni Wisły dodatkowych możliwych przedsięwzięć służących zmniejszeniu przepływu wody powodziowej oraz obniżeniu wysokości fali powodziowej.

Mateusz Balcerowicz, zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do spraw ochrony przed powodzią i suszą zwrócił uwagę, że w poprzednich latach zrealizowano szereg zadań mających na celu ochronę najbardziej zurbanizowanych obszarów zlewni to jest Sandomierza i Krakowa.

– Przykładem takich działań jest między innymi zaprojektowanie i budowa bramy przeciwpowodziowej wraz z urządzeniami towarzyszącymi w osi kanału dopływowego do portu rzecznego w Sandomierzu oraz rozbudowa wału opaskowego zabezpieczającego przed wodami powodziowymi osiedle mieszkaniowe w Sandomierzu wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego Wisły od ulicy Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów. Łączna wartość wszystkich zrealizowanych inwestycji wyniosła 700 milionów złotych - dodał Mateusz Balcerowicz, wiceprezes Wód Polskich.

Jesienią ubiegłego roku w Sandomierzu oficjalnie zakończono zadanie pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza”. Inwestycję realizowano kilka lat a wartość projektu to ponad 200 milionów złotych.

To sześć zadań z zakresu ochrony przed powodzią, 20 tysięcy mieszkańców Sandomierza i okolic objęto ochroną, wyremontowano 30 kilometrów wałów przeciwpowodziowych, przebudowano cztery przepompownie w miejscowościach Koćmierzów, Nadbrzezie Szewce oraz Zajeziorze i 11 tysięcy kilometrów kwadratowych terenów objęto ochroną przed zalaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Sandomierzu rozmawiano o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym. Są nowe propozycje inwestycji przy Wiśle. Jakie? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie