Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli będą liczyć bezdomnych

Zdzisław Surowaniec
Szałas zrobiony przez bezdomnych służy im zimą jako miejsce noclegowe, co w mroźne dni i noce jest niebezpieczne dla życia
Szałas zrobiony przez bezdomnych służy im zimą jako miejsce noclegowe, co w mroźne dni i noce jest niebezpieczne dla życia policja
W nocy z 8 na 9 lutego zostały przeprowadzone ogólnopolskie badanie osób bezdomnych. Badanie liczby osób bezdomnych prowadzone jest co dwa lata, ostatnie odbyło się w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 roku.

Na terenie Stalowej Woli został powołany zespół zadaniowy do ustalenia liczby osób bezdomnych na terenie miasta oraz wyznaczony gminny koordynator badania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Informacje o osobach bezdomnych będą zbierane na terenie schroniska dla osób bezdomnych, w ośrodku interwencji kryzysowej, szpitalach, zakładach opiekuńczo – leczniczych i innych placówkach zdrowia, izbach wytrzeźwień, zakładach karnych, aresztach, pustostanach, domkach na działkach, altanach działkowych, w miejscach niemieszkalnych: na ulicach, klatkach schodowych, dworcach PKS i PKP, altanach śmietnikowych, piwnicach. Określenie liczby bezdomnych pozwoli poznać skalę bezdomności w Polsce. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminę do uwzględnienia problemu bezdomności w strategiach rozwiązywania problemów społecznych, czy podejmowania decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gminy, dotyczącą np. liczby noclegowni czy schronisk dla osób bezdomnych.

Ogólnopolskie badanie bezdomności jest okazją do poznania miejsc grupowania się osób bezdomnych na danym terenie oraz umożliwi udzielenie bezpośredniej pomocy osobom bezdomnym, zwłaszcza tym, które znajdują się poza placówkami noclegowymi, do których docierać będą realizatorzy badania. Osobom bezdomnym należy udzielić wtedy natychmiastowej pomocy, dostarczyć posiłek czy ciepłą odzież.

Sprawne przeprowadzenie badania wymagać będzie zaangażowania wszelkich dostępnych służb: pracowników policji, ośrodków pomocy społecznej, pracowników schroniska, centrów zarządzania kryzysowego, pracowników organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dla osób bezdomnych oraz wszelkich innych osób „dobrej woli”, chętnych do współpracy.

Organizatorzy zwracają się z apelem do społeczności lokalnej o informowanie służb, głównie policji, o miejscach pobytu osób bezdomnych. Jeśli ktoś chce powiadomić policję o miejscu, gdzie przebywa osoba bezdomna, może dokonać tego za pomocą „mapy zagrożeń”, znajdującej się na stronie internetowej podkarpackiej policji. Oczywiście można również przekazać takie informacje telefonicznie, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 997.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie