Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli można podziwiać haftowane obrazy wykonane przez kobiety z niżańskiego Aresztu Śledczego

Zdzisław Surowaniec
Haftowane obrazy wykonane przez kobiety odbywające karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Nisku.
Haftowane obrazy wykonane przez kobiety odbywające karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Nisku. Zdzisław Surowaniec
Wystawa haftowanych obrazów "Tańcowała igła z nitką", wykonanych przez kobiety odbywające karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Nisku, otwarta została w Domu Pomocy Społecznej.
Piotr Szpara śpiewa na wernisażu czyli na otwarciu wystawy w DPS piękne pieśni ze światowego repertuaru muzycznego.
Piotr Szpara śpiewa na wernisażu czyli na otwarciu wystawy w DPS piękne pieśni ze światowego repertuaru muzycznego. Zdzisław Surowaniec

Piotr Szpara śpiewa na wernisażu czyli na otwarciu wystawy w DPS piękne pieśni ze światowego repertuaru muzycznego.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Wystawa jest zwieńczeniem akcji upiększania Domu przez aresztantów. Przez kilka miesięcy dziesięć kobiet osadzonych w areszcie porządkowało ogród przy DPS, sadząc w nim między innymi mnóstwo wrzosów. Naukę ogrodnictwa kobiety miały podczas szkolenia Ogrodnik Terenów Zielonych, sfinansowanych przez Norweski Mechanizm Finansowy.

Jego celem było "podniesienie kompetencji społeczno-zawodowych więźniów oraz stworzenie warunków ułatwiających podtrzymanie więzi rodzinnych w celu zwiększenia aktywności ich powrotu do społeczeństwa po zakończeniu odbywania kary". Także mężczyźni osadzenie w areszcie w Chmielowie brali udział w porządkowaniu ogrodu.

Cykl szkoleniowy połączono z akcją "Wrzos na jesień życia", której celem było sadzenie wrzosów w ogrodzie. Głównym pomysłodawcą akcji była Simona Wójtowicz - Oficer Prasowy Aresztu Śledczego w Nisku.

Na uroczyste zakończenie porządkowania ogrodu zorganizowana została wystawa rękodzieła artystycznego "Tańcowała igła z nitką", z wyhaftowanymi przez więźniarki pracami. Oprócz pokazania tego czym zajmują się w areszcie kobiety, celem wystawy była pamięć o starszych osobach. Podczas wernisażu czyli otwarcia wystawy koncert dał Piotr Szpara śpiewający piękne arie i pieśni do akompaniamentu Ryszarda Marchewki.

Niżański areszt jest w centrum Niska. Pochodzi z okresu pierwszej wojny światowej. Ma wewnętrzne podwórze z trzech stron ograniczone budynkami. Przebudowany w 1951 r. kiedy powstało dwupiętrowe skrzydło. W okresie międzywojennym areszt funkcjonował przy siedzibie starostwa jako miejsce wykonywania krótkoterminowych kar aresztu.

W latach 1939-1944 pełnił funkcję więzienia niemieckich władz okupacyjnych. Po II wojnie światowej do 1975 r. przebywali tutaj skazani mężczyźni, potem zaczęto tu osadzać tymczasowo aresztowane kobiety z terenu Podkarpacia. Areszt ma 93 miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie