Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli odbyło się śniadanie biznesowe - pracownik na wagę złota czyli jak prowadzić rekrutację

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele stalowowolskich firm, w tym osoby zajmujące się na co dzień rekrutacją
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele stalowowolskich firm, w tym osoby zajmujące się na co dzień rekrutacją Katarzyna Popek
Podczas IV edycji Śniadania Biznesowego tematyka spotkania dotyczyła rekrutacji i utrzymanie pracowników. Jest to jeden z największych obecnie wyzwań działów personalnych i kadrowych w stalowowolskich i nie tylko firmach.

Przedsiębiorcy, pracodawcy, a przede wszystkim osoby odpowiedzialne za rekrutację mogli podczzas spotkania pozyskać wiedzę na temat skutecznego rekrutowania pracowników do swojego przedsiębiorstwa.

W pierwszej części śniadania został zaprezentowany potencjał kadrowy powiatu stalowowolskiego. W oparciu o wyniki badania powiatów: mieleckiego, stalowowolskiego, niżańskiego, staszowskiego, sandomierskiego, tarnobrzeskiego i miasta Tarnobrzega wiedzą tą podzieliły się Panie Małgorzata Kawalec i Wioletta Pytko z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Braki kadrowe
Aż 60 procent pracodawców zgłasza braki kadrowe, jednocześnie blisko połowa badanych ocenia, że znalezienie pracy jest łatwe. Na zmianę miejsca zatrudnienia ma wpływ nie tylko poziom zarobków ale również dążenie do awansu zawodowego, stabilność zatrudnienia w lokalnym środowisku, poziom benefitów, atmosfera w pracy.

Zdaniem prelegentów Podkarpacie staje się bardzo interesującym dla inwestorów obszarem głównie z uwagi na zasoby kadrowe. Z badań wynika, że W spotkaniu panuje tu tradycja – tam gdzie mieszkam tam pracuję, a to jest bardzo istotna kwestia z punktu widzenia inwestora. Tym bardziej, że w województwie wbrew temu co sadzą przedsiębiorcy mamy ogromny zapas kadrowy tzw. biernych zawodowo. Jest ich 712 tysięcy (studenci, uczniowie, opiekujący się dziećmi, emeryci, byli więźniowie) i to oni przy zastosowaniu elastycznych narzędzi zatrudnienia mogą być potężnym zastrzykiem kadrowym.

Jak rekrutowaćPraktyczne porady jak skutecznie rekrutować i utrzymać pracownika omówiła Joanna Krypel – Cieśla, psycholog, Partner Biznesu w obszarze HR, trener, coach. HR to z skrót z języka angielskiego human resources, oznacza zarządzanie zasobami ludzkimi. Zajmuje się rekrutacją, szkoleniem, motywowaniem oraz zwalnianiem pracowników (czyli polityką personalną).

Podzieliła się swoim doświadczeniem biznesowym zdobytym prowadząc liczne projekty w obszarze: tworzenia procesów rozwojowych, oceny kompetencji, diagnozy i rozwoju potencjału kadry menedżerskiej i specjalistycznej, a także rozwijając zespoły projektowe w zakresie kompetencji miękkich. Mówiła także o pracy z narzędziami psychometrycznymi i właściwym rozpoznawaniu potencjału. Zdaniem Joanny Krypel-Cieśli w każdym człowieku tkwi potencjał i siła wewnętrzna, tylko nie każdy jeszcze to odkrył.

Nie tylko informatycyRynek pracownika nie dotyczy jedynie branży IT, coraz bardziej rozszerza się na branże produkcyjne. Rolą HR będzie utrzymanie rotacji na właściwym poziomie. Rekruterzy muszą być bardziej elastyczni, kreatywni, zmieniać dotychczasowe metody pozyskiwania pracowników. Pozwalać na łączenie pracy na umowę z prowadzoną przez kandydata działalnością gospodarczą. Firmy powinny brać udział w targach pracy, być aktywne na portalach internetowych, a przede wszystkim skrócić etapy rekrutacji. Tylko szybka reakcja zapewni pracodawcy pozyskanie kandydata. Ważne jest branie pod uwagę oczekiwań młodego i starszego pokolenia, korzystanie z profesjonalnych agencji w procesie rekrutacji, dbanie o szkolenia i warsztaty poświęcone zmieniającemu się dynamicznie rynkowi pracy.

Prezentacja PolitechnikiŚniadanie Biznesowe zakończyła krótka prezentacja potencjału studenckiego Wydziału Mechaniczno -Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Dr Andrzej Chmielowiec zachęcał gości spotkania do organizowania praktyk dla studentów. Śniadaniu towarzyszyły indywidualne konsultacje ze specjalistami oraz integracja środowiska HR.

Warto zaznaczyć, że poczęstunek przygotowali młodzi adepci sztuki kulinarnej- uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Stalowej Woli, z „ekonomika”, gdzie jest szkoła gastronomiczna.

W spotkaniu z udziałem prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego, starosty stalowowolskiego Janusza Zarzecznego, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Zofii Zielińskiej -Nędzyńskiej oraz Joanny Krypel -Cieśla z Pracowni Psychologii Biznesu w Rzeszowie – partnerów wydarzenia, wzięli udział przedstawiciele stalowowolskich firm, w tym osoby zajmujące się na co dzień rekrutacją.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Pijani zrzucili wersalkę pod pędzący pociąg

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie