Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli osobisty asystent pomoże osobom niepełnosprawnym

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Asystent umożliwi aktywne życie niepełnosprawnych
Asystent umożliwi aktywne życie niepełnosprawnych Zdzisław Surowaniec
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli przystąpił do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Program ma na celu wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

- W tej edycji, w związku z tym, że jest to edycja pilotażowa, chcemy objąć tą usługą cztery osoby niepełnosprawne. Do tej pory nie posiadaliśmy tego w swojej ofercie - mówi zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Danuta Stanielewicz.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chce w ten sposób zachęcić osoby niepełnosprawne do większej aktywności. Asystent będzie dostępny dla danej osoby siedem dni w tygodniu w godzinach od 7 do 22, ale nie więcej niż 30 godzin miesięcznie. W tym czasie niepełnosprawny w towarzystwie opiekuna będzie mógł pójść na zakupy, do przychodni, na rehabilitację, urzędu, skorzystać z oferty kulturalnej czy sportowej.

- Chcemy na początku zobaczyć, jaki będzie popyt na tę usługą - mówi Danuta Stanielewicz. Ma również nadzieję, że uda się znaleźć odpowiednią liczbę asystentów, którymi mogą być osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej oraz osoby z wykształceniem przynajmniej średnim, posiadające co najmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym. Dla osoby niepełnosprawnej zakwalifikowanej w programie świadczenie jest bezpłatne, a środki będą pochodzić z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację tego Programu przeznaczyło w ubiegłym roku kwotę 30 milionów złotych, a tym roku jest to już 50 milionów złotych. Środki pokrywać będą koszty wynagrodzenia asystentów, zakupów biletów komunikacji publicznej dla asystentów oraz koszty ubezpieczeń OC lub NNW asystentów.

Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych. Usługa asystenta osobistego będzie realizowana przez 7 dni w tygodniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie