Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli powstała druga w Polsce Poradnia Wczesnego Wykrywania Zapalenia Stawów

Zdzisław Surowaniec
Z poradni wczesnego wykrywania zapalenia stawów można trafić na oddział reumatologiczny.
Z poradni wczesnego wykrywania zapalenia stawów można trafić na oddział reumatologiczny. Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli powstała druga w Polsce Poradnia Wczesnego Wykrywania Zapalenia Stawów. Diagnozuje i leczy pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Pozwala to na zapobieżenie rozwoju choroby we wczesnym stadium.

Przewlekłe zapalenie stawów

Reumatoidalne Zapalenie Stawów to przewlekły proces zapalny wielu stawów, wynikający z autoagresywnego zachowania organizmu pacjenta. Układ odpornościowy zaczyna wytwarzać przeciwciała, które niszczą własne tkanki, wywołując zapalenie i ból. Proces zapalny zazwyczaj obejmuje stawy i mięśnie. Z czasem proces zapalny może także objąć naczynia krwionośne, a zmiany mogą pojawić się również w narządach wewnętrznych takich jak nerki płuca czy wątroba.

Sale dla chorych na oddziale reumatologicznym są w wysokim standardzie.
Sale dla chorych na oddziale reumatologicznym są w wysokim standardzie. Zdzisław Surowaniec

Sale dla chorych na oddziale reumatologicznym są w wysokim standardzie.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Obiekt wyposażony jest w najnowszej generacji aparat USG, rezonans magnetyczny, pracownię densytometrii, aparat RTG. Wszystkie te urządzenia umożliwiają najnowocześniejszą diagnostykę m.in. chorób stawów. Dzięki tej aparaturze można wykryć wczesne zmiany chorobowe w nawet najdrobniejszych stawach (zapalenie błony maziowej, płyn w jamie stawowej, obrzęk szpiku kostnego, nadżerki kostne).

- Ta diagnostyka pozwala nam, oprócz badań immunologicznych, na wcześniejsze od roku do półtora wykrycie zmian zapalnych aniżeli jest to możliwe przy użyciu tradycyjnej metody RTG rąk - podkreśla dyrektor Zbigniew Gola, reumatolog i internista z Poradni Wykrywania Wczesnego Zapalenia Stawów Wielospecjalistycznego ośrodka medycznego Sanus. Wykrycie stanu zapalnego pozwala na uniknięcie pożaru czyli rozwoju choroby.

- Dużą pomocą służy nam także aparat rezonansu magnetycznego, który wykazuje wszelkiego rodzaju obrzęki szpiku, zgodnie ze standardami zachodnimi. Pacjent skierowany do nas nie czeka od 6 do 12 miesięcy na poradę, tylko w przeciągu 2 tygodni zostaje przyjęty, zdiagnozowany, ma wykonane wszystkie badania - dodaje dr Gola. - W ciągu 3 tygodni od przyjęcia, mając już wyniki wszystkich badań, mamy możliwość włączenia konkretnego leczenia dla pacjenta, który może być prowadzony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub poradnię reumatologiczną przez kilka następnych miesięcy - podsumowuje dr Gola.

W Ośrodku prowadzone jest także leczenie biologiczne pacjentów nie odpowiadających na terapię standardową, z dużym nasileniem procesu chorobowego. Wszystko dzięki współpracy poradni oraz oddziałów szpitala - reumatologicznego, dermatologicznego, rehabilitacyjnego i chorób metabolicznych z integralną częścią ośrodka, Podkarpackim Centrum Innowacji Medycznych. - Dysponujemy wszystkimi możliwymi lekami, które są zarejestrowane na świecie. Mamy w tej chwili kilkadziesiąt osób w terapii biologicznej - zaznacza dr Gola.

Leki biologiczne należą do jednych z najnowszych osiągnięć współczesnej medycyny. Zostały wytworzone za pomocą metod inżynierii genetycznej i mają na celu regulowanie i modyfikowanie procesu zapalnego toczącego się w organizmie. Opinie pacjentów są entuzjastyczne. - Dopiero leczenie biologiczne mnie wyprostowało, efekt był od razu, po pierwszych zastrzykach przeszły bóle, po półtora roku wyniki zaczęły wracać do normy - przyznał Witold Puskarczyk pacjent stalowowolskiego szpitala Sanus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie